matematykaszkolna.pl
Prawdopodobieństwo warunkowe - zadanie Hubert: Witam, mam zadanie i zaciąłem się w pewnym momencie: Klasa 4c bierze udział w mistrzostwach piłki nożnej. Prawdopodobieństwo tego, że dojdą oni do finału wynosi 60%, a prawdopodobieństwo tego że wygrają w finale wynosi 70%. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wygrają turniej? Puki co mam tak: Zdarzenie A: 4c wygrywa w finale Zdarzenie B: 4c dochodzi do finału Trzeba obliczyć P( A|B ) (jeśli się nie mylę). Zatem ze wzorku:
 P(A∩B) 
P(A|B)=

 P(B) 
Jednak skąd ja mam wziąć P(A∩B)? Istnieje jednak opcja, że źle rozumuję. Jeśli to prawda, to jak to powinno wyglądać?
4 cze 20:03
wredulus_pospolitus: P(AnB) = P(A)*P(B) = 0.7*0.6
4 cze 20:06
wredulus_pospolitus: ale to zadanie NIE JEST na prawdopodobieństwo warunkowe Odpowiedzią będzie P(AnB) = P(A)*P(B) = 0.7*0.6
4 cze 20:07
Hubert: Skąd to się wzięło? Dlaczego tam jest mnożenie? Poza tym, znajduje się w temacie "Prawdopodobieństwo warunkowe" więc sądziłem, że tak. Chyba, że była jakaś dodatkowa rzecz w temacie a ja nie wiem. Czyli dlaczego mnożenie?
4 cze 20:32
wredulus_pospolitus: A gdzie w treści zadania masz podane jaki jest warunek
4 cze 20:37
Hubert: No wygrają w finale jeśli do niego dojdą.
4 cze 20:43
wredulus_pospolitus: nie ma tego napisanego Jeżeli zadanie brzmi: Jakie jest prawdopodobieństwo, że wygrali turniej wiedząc że doszli do finału. To P(A|B) = P(A) = 0.7 bo to jest podana szansa na wygranie w finale (jeżeli do niego dotarli) natomiast szansa na to że dojdą do finału I wygrają wynosi 0.6 * 0.7
4 cze 21:20
Hubert : Dzięki, chyba ogarniam
5 cze 10:23