matematykaszkolna.pl
całka oznaczona nieskończoności Madziunia Studia: całka oznaczona nieskończoności mam takie coś : ∫(od 1 do ) 1/ ( 4+x2 ) , podstawiam do wzoru arctan : ∫ dx /(x2 − a2) = 1/a arctg x/a +C więc mam :1/ ( 22 +x2 ) = 1/2 arctg x/2 +C − główny wzór.... jak obliczę z tego nieskończoność ? 1/2 arctg /2 − 1/2 arctg(1/2) −> co z tym dalej mogę zrobić ? wyjaśnijcie mi bo nie rozumiem
30 maj 12:14
chichi: ciężko bardzo się to czyta, ale powinnaś otrzymać granicę:
 T 1 
arctan(

) − arctan(

)
 2 2 
 
 1 
π − 2arctan(

)
 2 
 

, gdy T → +, a wynik równy

2 4 
30 maj 14:41
Madziunia Studia: a z jakiego wzoru wynika że arctan (inf/2 ) daje π/2 ? ze arctan jest równy π nie umiem sobie tego uzmysłowić... jakie wzory są na to ?
30 maj 23:48
Mariusz: Tak to jest z nim on te wpisy pisze głównie dla siebie Otóż arctg(x) to funkcja odwrotna do funkcji tg(x) Wskaż liczbę a z poniższego limx→a tg(x) =
31 maj 15:08
Madziunia Studia: w sumie w matlabie i w wolframie wychodzi że arctan inf/2 = π/2 "limx→a− tg(x) = " i co dalej z tym Mariusz ? jak to rozwiązać ?
31 maj 15:54
Mariusz: Bo inf/2 to nadal inf Popatrz jak wygląda wykres funkcji tg(x) i odpowiedz na pytanie czemu będzie równe a w tej granicy którą podałem
31 maj 16:04
Mariusz:
 π π 
Przy czym rozpatrujemy tutaj przedział <−

;

>
 2 2 
bo akurat na tym przedziale zdefiniowana jest funkcja odwrotna do tangensa
31 maj 16:06
Madziunia Studia: już sama nie wiem co powiedzieć na x przedział jest domknięty, na y wypada na to że nieskończony
31 maj 16:11