matematykaszkolna.pl
udowodnij shakira: (a+b)(b+c)(c+a) ≥ 8abc udowodnij
16 mar 21:53
shakira: liczb dodatnich
16 mar 21:55
getin: Podzielmy stronami przez 8
(a+b)*(b+c)*(a+c) 

≥ a*b*c
8 
(a+b)*(b+c)*(a+c) 

≥ a*b*c
2*2*2 
a+b b+c a+c 

*

*

≥ a*b*c
2 2 2 
a+b b+c a+c 

*

*

a*b*b*c*a*c
2 2 2 
Z nierówności między średnią arytmetyczną i geometryczną dla dodatnich liczb a,b,c wynikają nierówności
a+b 

a*b
2 
b+c 

b*c
2 
a+c 

a*c
2 
 a+b b+c a+c 
Mnożąc je stronami, otrzymujemy

*

*

a*b*b*c*a*c co
 2 2 2 
należało udowodnić
16 mar 22:09
Mila: a>0,b>0,c>0 (ab)2≥0⇔(a+b)≥2ab analogicznie (b−p{c)2≥0 ⇔(b+c)≥2bc (ca)2≥0⇔(c+a)≥2c*a Mnożymy stronami (a+b)(b+c)*(c+a)≥8a2*b2c2=8abc
16 mar 22:35
chichi: a ja wrzucę rozwiązanie zapisane przez sztuczną inteligencję emotka "Możemy rozpocząć dowód przez zauważenie, że: (a+b)(b+c)(a+c) = (a+b+c)(ab+bc+ca) − abc Teraz skupmy się na pierwszym czynniku, a+b+c. Możemy zauważyć, że z nierówności AM−GM dla trzech dodatnich liczb wynika, że: (a+b+c)/3 >= (abc)(1/3) Możemy to przekształcić, aby uzyskać: a+b+c >= 3(abc)(1/3) Teraz skupmy się na drugim czynniku, ab+bc+ca. Możemy to przekształcić, aby uzyskać: ab+bc+ca >= 3(abc)(2/3) Podstawiając powyższe nierówności do pierwotnego równania, otrzymujemy: (a+b)(b+c)(a+c) = (a+b+c)(ab+bc+ca) − abc = [3(abc)(1/3)][3(abc)(2/3)] − abc = 9abc − abc = 8abc Zatem (a+b)(b+c)(a+c) >= 8abc dla dowolnych dodatnich a, b i c, co kończy dowód." Spiesząc z odpowiedzią, tak ten cały tekst z opisem wygenerował w 100% on emotka
17 mar 15:13
ch:
17 mar 15:29
Mila: Ładnieemotka
17 mar 15:40
chichi: jestem w trakcie testowania jego możliwości, ale jestem pod wrażeniem ile potrafi i jak precyzyjnie odpowiada na niektóre pytania emotka
17 mar 15:42
Mila: Tak, tylko to jego "zauważenie"..... Słyszałam na TOK FM, że teraz uczniowie odrabiają lekcje korzystając ze sztucznej inteligencji. Coś wiesz na ten temat?
17 mar 15:46
chichi: teraz jest potężna aktualizacja tego chatu, potrafi o wiele, wiele więcej. Pisze teksty, szuka po obrazkach, generuje portrety, rozwiązuje zadania. Gdy nawet zadasz mu pytanie jak dojechać z małej mieściny do dużego miasta, opisze Ci trasę całego przejazdu, poda cennik, stronę do zakupu biletu, dokładne miejsce przesiadek etc. coś niesamowitego emotka
17 mar 15:50
chichi: Pisze rozprawki, wypracowania, streszczenia, co tylko zechcesz emotka
17 mar 15:52
Mila: Dziękuję chichi za informację. Podaj trochę ciekawostek jak coś odkryjesz. Pozdrawiam emotka
17 mar 15:59
getin: Chyba muszę szukać innego zajęcia, korki z matmy będą niepotrzebne
17 mar 16:00
Mila: getin, myślę, że jednak będą potrzebne. emotka
17 mar 16:06
ABC: widziałem na brainly.pl parę rozwiązań tej sztucznej inteligencji i przy poważniejszych problemach dupy nie urywa łagodnie mówiąc , kręci się w kółko logiczne albo jak coś nawet wyprodukuje to ja potrafię zrobić dowód 3−4 razy krótszy emotka Koleżanka polonistka też o jego rozprawkach nie ma za wysokiego mniemania , daje mu 3+
17 mar 17:24
chichi: napisałem że czat dostał ogromną aktualizację emotka
17 mar 19:18