matematykaszkolna.pl
monotoniczność/parametr gibby: Piszę z pytaniem do określania monotoniczności. Mam zadanie aby określić przedziały
 2x−3 
monotoniczności dla f(x) =

.
 x2 +4 
 −2x2 +6x+8 
Pochodna wychodzi mi f'(x) =

 (x2+4)2 
szukam miejsca zerowego: −x2+3x+4=0 i do tego momentu wszystko jest ok ale jak przerzuciłam sb na prawą strone czyli x2−3x−4=0 to przedziały monotoniczności wychodzą na odwrót, czy jest jakas zasada ze w tego typu zadaniach nie można mnożyc razy −1? bo myslałam zawsze że operacja tj przeniesienia na drugą stronę jest zawsze 'dozwolona' druga sprawa mam zadanie
 p+2p+3p+...+np 
ciąg an jest określony wzorem an =

, wyznacz wszystkie wartosci p
 3n2+1 
dla których granica ciągu jest równa 4 wychodzi mi p=12, ale nie mam odp więc jeśli ktoś mógłby rzucić okiem i napisać czy się zgadza to byłabym wdzięczna
11 mar 18:51
ite: zad. p=24
11 mar 21:30
ite: Równanie −x2+3x+4=0 ma te same rozwiązania co x2−3x−4=0, pomnożenie stronami przez (−1) tego pierwszego daje równanie równoważne. Ale w przypadku nierówności tak nie jest. Pomnożenie stronami nierówności przez (−1) wymaga zmiany zwrotu nierówności, jeśli chcesz przekształcić równoważnie. Musisz to uwzględnić przy przedziałów monotoniczności.
11 mar 21:37
ite: *przy badaniu przedziałów monotoniczności.
11 mar 21:38
gibby: oki dziękuję, gdzieś mi się 2 zapodziało w tym drugim ale już widzę błądemotka
11 mar 23:13