matematykaszkolna.pl
prawdopodobieństwo adriana: Mamy 3 kule niebieskie i 7 kul czerwonych. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wybierzemy jedną niebieską i jedną czerwoną, jeśli: a) wybieramy losowo dwie kule b) wybieramy kolejno bez zwracania dwie kule. ad a)
nawias
3
nawias
nawias
1
nawias
 
nawias
7
nawias
nawias
1
nawias
 
nawias
10
nawias
nawias
2
nawias
 
*
/
= 2145
   
ad b) 310*79=2190 czy tutaj powinniśmy uwzględnić również kolejność odwrotną 79*310=2190 i te wyniki dodać? a jakby to zadanie brzmiało w ten sposób, że mamy 3 chłopców i 7 dziewczynek to rozwiązanie jest takie samo? Ważne jest w tym wypadku rozróżnianie elementów?
7 mar 08:53
. : Tak. Trzeba uwzględnić także inna kolejność losowania. (a) = (b) jeśli patrzymy na wynik Innymi slowy − nie ma różnicy czy wszystkie kule losujemy jednocześnie, czy pokolei (bez zwracania)
7 mar 09:22
adriana: Dziękuję emotka czyli jeśli w zadaniu jest napisane, że wybór po kolei, to możemy traktować to jako jednocześnie i zrobić kombinacją? emotka a co odnośnie rozróżniania kul? czy w domyśle zawsze są rozróżnialne jako, że są to obiekty fizyczne?
7 mar 10:14
. : Prędzej − − − stosujemy zawsze że kolejność losowania jest istotna, niż że ona nie jest. Jeżeli nie ma podanego w zadaniu czy są rozróżnialne czy nie − można traktować je jako rozróżnialne. Ogólnie − − − − − gdy w zadaniu bierzesz pod uwagę kolejność losowania (nawet jeżeli w zadaniu mówią o tym że ta kolejność jest nieistotna) to i tak wyjdzie Ci dobry wynik.
7 mar 11:47
adriana: dziękuję emotka
7 mar 15:17