matematykaszkolna.pl
Różniczkowalność Poc20: Różniczkowalność Cześć mam pewien problem, otóż dana jest funkcja:
 x−11+|x−1| , gdy x≤2  
f(x)=ax+2+b, gdy x<2
a) wyznacz a i b tak aby funkcja f byla rozniczkowalna w punkcie x=2 I tutaj mam pytanie bo sprawdzajac rozniczkowalnosc w tym punkcie musze policzyc granice lewo i prawostronna, natomiast gdy spojrze na wzor z lewej strony to rozni sie od w zaleznosci od przedzialu tj.; x−12−x gdy x<1 oraz x−1x, gdy x∊<1,2> Który zatem z nich mam użyć przy liczeniu różniczkowalności?
5 lis 13:39
chichi: no przecież badasz różniczkowalność w 2, to jestes ciągle w otoczeniu 2, to co to za pytanie który brać
5 lis 14:06
Poc20: czyli x−1x? Wówczas granica lewostronna wychodzi 14, zacząłem liczyć prawostronna (ta z pierwiastkiem), ale w sumie nie wiem jak do tego podejść w ogóle, mógłbyś pomóc?
5 lis 14:11
chichi: lim ax + 2 + b = a2 + 2 + b = 2a + b x→2+ nie wiem z której ma dążyć bo powaliłeś nierówności w zapisie funckji, bez względu z której ta granica i tak jest taka sama...
5 lis 14:23
Poc20: faktycznie, przy funkcji z pierwiastkiem powinno byc x>2,w kazdym razie, badając różniczkowalność nie korzystamy ze wzoru lim f(x+h)−f(x)h ? h−>0
5 lis 14:32
chichi: tak, tak. Ja myślałem o ciągłości, a nie o różniczkowalności
5 lis 14:34
Poc20: Noo właśnie i przy korzystaniu z tego wzoru na różniczkowalność pojawiają się schody, nie wiem jak to rozgryźć, mógłbyś mnie naprowadzić?
5 lis 14:35
chichi: u ciebie x0 = 2, w czym konkretnie masz problem?
5 lis 14:39
chichi: zapisz tutaj swoje obliczenia
5 lis 14:39
Poc20: lim ah+4−1/2+bh= 2a+b−1/20=, bo z tego co mi sie wydaje wychodzi nam symbol [A0]= h−>0 Natomiast dążymy do tego zeby ta granica wynosiła 14, toteż nie wiem za bardzo w jaki sposób to w ogóle rozpisać
5 lis 14:49