matematykaszkolna.pl
Okręgi i dwa odcinki z kątem Peter: rysunekWitajcie, Mam poważaną zagwozdkę w głowie jak rozwiązać swój problem. OPIS: układ 2D − szary punkt w Początku układu współrzędnych Znam położenie punktów: Pomarańczowy (pełny), Niebieski (pełny), Różowy(pełny), Zielony(otwarty) Znam kąt pomiędzy trzema pełnymi kropkami(niebieski, różowy, pomarańczowy). Po drugiej stronie kąt jest analogiczny Szukam współrzędnych czerwonego otwartego punktu. UWAGA: punkt leży na szarym okręgu. Jak to policzyć ? Zwykłe przesunięcie punktu do centrum układu współrzędnych nie rozwiązuje problemu ponieważ punkt czerwony otwarty ma inny promień niż zielony otwarty względem tego różowego. Ktoś ma jakiś pomysł na to ? Dodam, że to liczy program i dla każdej takiej sytuacji przy różnych kątach, nawet dla układu w pionie więc wzory na prostą odpadają bo w przypadku gdy będzie w pionie to nie będzie miało rozwiązania.
17 wrz 23:38
I'm back: Czy szary punkt (poczatek układu współrzędnych) jest środkiem okręgów? Jeżeli tak to: 1) Obliczasz promień mniejszego okręgu wykorzystując współrzędne szarego i pustego zielonego punktu. 2) masz równanie mniejszego okręgu 3) Wyznaczasz prosta przechodząca przez pusty czerwony wykorzystując współrzędne pomarańczowego i fioletowego. 4) przecięcie prostej i okręgu − − > masz współrzędne punktu.
17 wrz 23:57
Peter: Tak okręgi są współosiowe w centrum układu(0,0) Tak, promienie okręgów są znane. koncepcja fajna, ale narysowany przykład to jeden z wielu tysięcy możliwych.... może się trafić że przedmiotowy odcinek pomarańczowo−czerwony będzie w pionie − wtedy nie wyznaczysz jego wzoru prostej.
18 wrz 00:07
Peter: Punkty: niebieski, różowy, zielony(otwarty) są współliniowe Potem Punkty pomarańczowy, różowy, i poszukiwany czerwony(otwarty) są współliniowe
18 wrz 00:11