matematykaszkolna.pl
Twierdzenia Ula: Czy te twierdzenia są prawdziwe? 1) Jeśli trójkąt jest rozwartokątny, to co najmniej jeden kąt tego trójkąta jest ostry. 2) Jeśli czworokąt jest równoległobokiem, to ma parę boków równych. Osobiście wydaje mi się, że są fałszywe, ponieważ: 1) trójkąt rozwartokątny ma dokładnie dwa kąty ostre, a nie co najmniej jeden kąt ostry (nie istnieje trójkąt rozwartokątny, który ma tylko jeden kąt ostry) 2) jeśli czworokąt jest równoległobokiem, to m dwie pary boków równoległych, a nie jedną (nie istnieje żaden taki równoległobok, który by miał jedną parę boków równoległych) Z góry bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
13 wrz 00:20
chichi: Jeżeli masz dwa jabłka, a ja powiem tak: Ula ma jabłko, to kłamię czy mówię prawdę? A co jeśli powiem Ula ma tylko (dokładnie) jedno jabłko?
13 wrz 00:32
I'm back: Ula − spójrz na definicje trapezu. Idąc Twoim tokiem rozumowania z (a), rownoleglobok nie jest trapezem.
13 wrz 07:05
Ula: Faktycznie, bardzo dziękuję. A co do pierwszego twierdzenia, to w takim razie jest również poprawne, z uwagi na fakt że nie ma tam słówka ,,tylko/dokładnie"?
13 wrz 07:35
Ula: Jeśli chodzi o zdanie 2), to bardzo przepraszam za pomyłkę przez autokorektę, tam było napisane: ,,2) Jeśli czworokąt jest równoległobokiem, to ma parę boków równych." I dlatego poniżej powinno być: ,,2) jeśli czworokąt jest równoległobokiem, to ma dwie pary boków równych, a nie jedną (nie istnieje żaden taki równoległobok, który by miał jedną parę boków równych)" Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienie i bardzo przepraszam za wcześniejszą pomyłkę.
13 wrz 07:50