matematykaszkolna.pl
bukiety kombinatoryka rfrefw: Ile jest możliwych do ułożenia bukietów z siedmiu kwiatów, mając do dyspozycji trzy różne rodzaje?
29 kwi 11:23
wredulus_pospolitus: pytanie do rozstrzygnięcia −−− co daje nam 'różny' bukiet? Czy to jakie kwiaty są wybrane czy także to jak wygląda kompozycja tychże kwiatów?
29 kwi 11:37
rfrefw: Rzeczywiście, widzę różnicę. Nie ma tego określonego w zadaniu niestety. Domyślam się, że jeśli przyjmiemy, że każdy kwiat z każdego rodzaju jest trochę inny, będzie tych ułożeń znacznie więcej, niż gdy spojrzymy tylko na sam wygląd bukietu. Czyli w tym pierwszym wypadku będzie wariacja z powtórzeniami, a w drugim kombinacja z powtórzeniami?
29 kwi 11:55
wredulus_pospolitus: tzn. należy z pewnością założyć, że kwiaty z tego samego rodzaju są nierozróżnialne. Bardziej chodziło o samo ułożenie kwiatów w bukiecie (nie wspominając już o ewentualnych zmianach ułożenia kwiatów w bukiecie). Powiedzmy, że bukiet układany jest na zasadzie okręgu −−− 6 na obrzeżu + 1 w środku. Czy wtedy różne będą bukiety jeżeli taki sam zestaw 7 kwiatów będzie, ale w jednym przypadku dwa czerwone są obok siebie (na obrzeżu) a w drugim przypadku pomiędzy nimi jest jeden niebieski kwiat. Innymi słowy −−− śmiem twierdzić, że to zadanie jest źle napisane, ponieważ możemy się kłócić że te dwa ułożenia (podane powyżej) są innymi bukietami, a jednocześnie jest wiele innych ułożeń kwiatów w bukiecie. Oczywiście można by to wszystko policzyć, ale z pewnością o to nie chodziło układającemu zadanie. Zapewne chodzi po prostu o to na ile sposobów możesz wybrać 7 kwiatów z tych trzech rodzajów i nie bawimy się w sprawdzanie na ile sposobów można z (tych już wybranych kwiatów ułożyć różnych bukietów. związku z tym odpowiedzią powinna być kombinacja z powtórzeniami
29 kwi 12:41
rfrefw: Dziękuję bardzo za pomoc!
29 kwi 13:46