matematykaszkolna.pl
Prawdopodobieństwo Karolina: Zad.7/144 z podręcznika dla klas 8 GWO Treść zadania: Tomek jest uczniem VIIIc, w której jest 16 chłopców i 15 dziewczyn. Przed klasową Wigilią każdy uczeń tej klasy losuje koleżankę lub kolegę i dla tej osoby przygotowuje świąteczny upominek. Które z poniższych zdań są prawdziwe? (1) Prawdopodobieństwo, że Tomek wylosuje jednego ze swoich dwóch najlepszych przyjaciół jest równe 1/15. (2) Prawdopodobieństwo, że Tomek wylosuje koleżankę z klasy jest równe 15/31. (3) Prawdopodobieństwo, że Tomek wylosuje kolegę z klasy wynosi 1/2. Według mnie: (1) P=2/31 (ponieważ podczas takich losowań można wylosować również siebie, a w treści zadania nie jest napisane, że jest inaczej, dlatego wpisałam 31), więc według mnie jest to zdanie fałszywe (2) P=15/31 zdanie prawdziwe (3) P=15/31 (ponieważ jeśli ma wylosować kolegę, to wtedy nie liczymy Tomka, stąd w liczniku znajduje się 15 a nie 16), więc wedlug mnie jest to zdanie fałszywe Mało tego jak dla mnie zdanie ,,... losuje koleżankę lub kolegę..." również wprowadza w błąd i czytelniejsze byłoby użycie sformułowania ,,...losuje jedną osobę..." Co Państwo o tym sądzą? Według moich obliczeń prawdziwa jest tylko odpowiedź 2., natomiast w odpowiedziach poprawne odpowiedzi to 1. i 2. Czy mylę się ja czy jest może błąd w odpowiedziach lub jest to niedoprecyzowane zadanie? Z góry bardzo dziękuję.
17 lut 00:57
Eta: Poprawne odpowiedzi to: 1) i 3) Tomek losuje ( jest ustaloną osobą) więc losuje z 30 osób ( bez siebie) 1/ P=2/30=1/15 prawda 2/ P=15/30≠15/31 więc fałsz 3/ P= 15/30 =1/2 prawda
17 lut 01:29
Karolina: A skąd wiadomo, że Tomek losuje bez siebie? Taka informacja nie została podana w treści zadania, poza tym zawsze w takich losowaniach w szkole była możliwość wylosowania również siebie. Wiem, że w takim przypadku trzeba by było posłużyć się drzewkiem stochastycznym, ale w szkole podstawowej takowe nie obowiązuje w podstawie programowej, ale przecież dziecko z 8 klasy nie będzie się tą informacją sugerowało, ponieważ nie zna takowego sposobu rozwiązywania zadań jak drzewko stochastyczne. Mało tego poprawnymi odpowiedziami w podręczniku są 1. i 2. . Jak dziecko ma rozwiązać samo taką pracę domową, skoro jej treść zawiera w sobie tyle niejasności oraz na dodatek ewidentne błędy w odpowiedziach?
17 lut 01:48
Eta: W takim razie treść zadania nie jest jednoznaczna jeżeli Tomek może wylosować samego siebie ( dziwne to trochę, kupować prezent sobie) to tylko odp 2) jest prawdziwa No cóż , takie mamy byle jakie w treści podręczniki i tylko ich cena jest wyśrubowana ! Pozdrawiam emotka
17 lut 02:05
Karolina: Dziękuję bardzo emotka A czy możemy to zadanie rozwiązać tak jak ja, żeby tylko odpowiedź 2. była prawdziwa? Czy nie trzeba by było użyć w takim przypadku, gdy Tomek mógłby wylosować samego siebie drzewka stochastycznego (którego uczniowie klas 8 nie znają)? Z góry bardzo dziękujęemotka
17 lut 02:15
Eta: Dokładnie, jaka treść,takie rozwiązanie ! tylko odp 2)
17 lut 02:17
Karolina: GΔdybym rozwiązała to tak, żeby tylko 2. odpowiedź była prawdziwa, to myślę, że np. uczniowie biorący udział w różnych konkursach, mogliby mieć uwagi odnośnie tego zadania, np. takie że powinno się narysować drzewko stochastyczne i rozwiązać je inaczej. Moim zdaniem najlepiej pominąć takie zadanie będąc nauczycielem, ponieważ nic dobrego ono nie wnosi.
17 lut 02:23