matematykaszkolna.pl
Wykaż, że: [𝑝∧(𝑝⇒𝑞)]⇒𝑝 jest TAUTOLOGIĄ, a [𝑝∧(𝑝⇒𝑞)]⇒𝑞 TAUTOLGIĄ NIE JES DamJan: [𝑝∧(𝑝⇒𝑞)]⇒𝑝 jest TAUTOLOGIĄ, [𝑝∧(𝑝⇒𝑞)]⇒𝑞 TAUTOLOGIĄ NIE JEST
7 gru 22:37
chichi: Dowód 1 części zadania, z 2 częścią spróbuj coś sam pokombinować [p∧(p→q)]→p Zakładam, że nie jest tautologią, zatem główny spójnik czyli implikacja ma wartość logiczną 0, implikacja jest fałszywa tylko w jednym przypadku, mianowicie '1→0', zatem: (1) p∧(p→q)=1 oraz p=0 I teraz można na 2 sposoby, można przepisać wartość p, zatem: 0∧(0→1)=1 − koniunkcja jest prawdziwa, gdy jej oba człony są prawdziwe, u nas pierwszy równa się 0, więc cała koniunkcja równa się zero, a mamy, że równa się 1, zatem sprzeczność, co dowodzi, że podana formuła jest tautologią. Lub też nie przepisujemy wartości logicznej 'p', tylko zajmujemy się koniunkcją: p∧(p→q)=1 czyli p=1 oraz p→q=1, ale z (1) mamy, że p=0, p=1 oraz p=0 sprzeczność, zatem formuła jest tautologią.
8 gru 01:41
ite: Ta druga formuła [𝑝∧(𝑝⇒𝑞)]⇒𝑞 to modus ponendo ponens − ważne prawo rachunku zdań i schemat wnioskowania. Lepiej go nie obalać, bo będzie dużo zamieszania : )
8 gru 09:25