matematykaszkolna.pl
Na ile sposobów można posadzić dziewięciu członków jury w rzędzie aksolot: W jury zasiada po trzech członków z trzech państw (A,B,C). Na ile sposobów ´ można posadzić dziewięciu członków jury w rzędzie tak, aby żadnych trzech ˙ sąsiadujących miejsc nie zajmowali członkowie tego samego państwa. ´ Przyjmij, ze każdy członek jury jest odróżnialny od pozostałych. W szczególności odróżniamy od siebie członków pochodzących z tego samego państwa.
8 wrz 11:32
kerajs: 64
8 wrz 21:43
wredulus_pospolitus: Stanowczo za mało. 9! − 3*7! + 3*5! − 3!
8 wrz 23:16
kerajs: Wytłumaczę mój wynik: Istnieje dokładnie 6 usadzeń narodowościami: ABCABCABC BCABCABCA CABCABCAB ACBACBACB CBACBACBA BACBACBAC Ponadto jurorzy z tego samego kraju mogą obsadzić wyznaczone miejsca na 3! sposobów. Stąd ilość rozsadzeń to: 6*(3!)3=64=1296 Teraz wytłumacz swój wynik.
8 wrz 23:48
kerajs: Przypuszczam że inaczej interpretujemy fragment: '' żadnych trzech sąsiadujących miejsc nie zajmowali członkowie tego samego państwa'' Dla mnie to: na żadnych trzech kolejnych miejscach nie może być dwóch lub trzech jurorów z tego samego kraju. Ty, jak widzę, rozumiesz to tak: na żadnych trzech kolejnych miejscach nie może być trzech jurorów z tego samego kraju. Wtedy powyższy wynik z zasady włączeń i wyłączeń nie jest poprawny gdyż nie uwzględnia przestawień w trójkach jurorów z tego samego kraju siedzących obok siebie.
9 wrz 00:29