matematykaszkolna.pl
Zdarzenie sprzeczne Patryk: Jakie będzie zdarzenie przeciwne jeśli w poleceniu mam podane że liczba ośmiocyfrowa ma mieć trzy trójki, ma być parzysta i co najmniej jedną piątkę? To będzie, że ma trzy trójki, jest parzysta ale nie ma żadnej piątki? Bo tutaj mam w sumie 3 założenie i nie wiem jak to działa w takich sytuacjach...
27 maj 22:44
salamandra: Polecenie brzmi ile jest takich liczb?
27 maj 22:47
Patryk: nie, to do prawdopodobieństwa, mniejsza z poleceniem, chodzi o ideę tego jak tutaj wyglądać będzie zdarzenie przeciwne
27 maj 22:50
salamandra: Ciężko, bo musiałbyś chyba rozważyć przypadek, że zero trójek, jedna, dwie, cztery, pięć itp, bo nie wiadomo bez uwzględniania aż takich szczegółów, ile cyfer masz do wyboru na poszczególne miejsce.
27 maj 22:51
ite: Jeśli trzy warunki mają być spełnione jednocześnie (koniunkcja), to zaprzeczeniem (tutaj to nazwałeś to zdarzeniem przeciwnym) jest niespełnianie któregokolwiek z warunków: czyli liczby które nie mają trzech trójek, albo nie są parzyste, albo nie mają co najmniej jednej piątki, albo jednocześnie którychkolwiek z tych warunków (dwóch lub trzech naraz).
27 maj 22:58
Patryk: Ojj to jeszcze bym sobie utrudnił robotę... dzięki emotka
27 maj 23:03
Bleee: Patryk ja tutaj doradzałbym Ci nie sprawdzanie stricte przeciwnego tylko pewna odmianę zdarzenia przeciwnego. Liczysz ile jest wszystkie 8−mio cyfrowych z trzema jedynkami, które są parzyste. Pozniej liczysz 'przeciwne' czyli te przyste, mające trzy jedynki liczby 8−mio cyfrowe które NIE mają ani jednej piątki.
27 maj 23:05
Bleee: Odejmujesz to od wszystkich 8−mio cyfrówek z trzech a jedynkami, które są parzyste... i masz moc swojego zdarzenia sprzyjającego.
27 maj 23:07