matematykaszkolna.pl
Topologia WhiskeyTaster: Mamy przestrzeń metryczną (X, dX) i niech Y ⊂ X. Wtedy obcięcie dY = dX | Y2 metryki dX do Y jest metryką generującą w Y topologię T(dY), której elementy są śladami zbiorów otwartych w (X, dX) na Y, tzn. T(dY) = {U ∩ Y: U ∊ T(dX)} Trochę tego nie rozumiem. Weźmy (R2, de) i Y = [0, 1]2. Biorąc B( (0,0), 1) ∊ T(dX) to widzimy z tej definicji mamy, że (B( (0,0), 1) ∩ Y) ∊ T(dY). Ale w (0, 0) ∊ Y nie można przecież opisać kuli. Czyli źle myślę, gdy czytam, że T(dY) to zbiór wszystkich przekrojów elementów topologii T(dX) ze zbiorem Y?
14 maj 20:04
ABC: nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi , przecież te nowe kule nie muszą być kulami sensu stricto
14 maj 20:11
WhiskeyTaster: Dlaczego? Metryka na podzbiorze pozostaje taka sama, prawda? Więc kule też powinny zachować swój kształt. A tu na przykład dostajemy, że kulą jest zbiór, który nie będzie ani otwarty, ani domknięty.
14 maj 23:30
ABC: rysunek ja cię zrozumiałem tak ,że masz problem z tym że cześć wspólna zielonego z czerwonym jest kulą
14 maj 23:34
WhiskeyTaster: rysunekTrochę brzydko, no ale widać o co mi chodzi. Wydawało mi się, że te ślady zbiorów też powinny być zbiorami otwartymi z metryką dY, która jest metryką dX z obcięciem do Y.
14 maj 23:35
WhiskeyTaster: ABC, bo właśnie o to mi chodzi emotka Myślałem, że skoro dY jest metryką dX obciętą do Y, to powinniśmy móc dla każdego punktu promień tak, by kula o tym środku i promieniu zawierała się w tym zbiorze.
14 maj 23:37
ABC: no i znajdziesz dla każdego punktu tak
14 maj 23:40
WhiskeyTaster: Nawet dla punktów brzegowych?
 1 
Przecież biorąc B((0,

), r) na tym kwadracie, to taka kula w metryce euklidesowej nie
 2 
zawiera się w tym zbiorze dla dowolnego r. Mógłbyś rozjaśnić? Jakoś z tym mam problem
14 maj 23:46
ABC: ty masz problem z definicją kuli otwartej w danej przestrzeni jak widzę po obcięciu wszystko co było na zewnątrz przestaje dla ciebie istnieć
14 maj 23:49
WhiskeyTaster: Ach, więc tu tkwi mi problem. Innymi słowy mamy pustą przestrzeń poza zbiorem, do którego obcięliśmy, a więc nie ma tam żadnych elementów. I w takim razie faktycznie, kula będzie otwarta i będzie zawarta w tymże obcięciu emotka
14 maj 23:56
ABC: poczekaj, od północy mam darmowy transfer, wrzucę ci fajną książkę na jakiś upload której pierwsze wydanie uratowało mi dupę gdy sam byłem studentem
14 maj 23:59
WhiskeyTaster: Dobrze, dziękuję emotka Ogółem korzystam ze skryptu, ale czasem są rzeczy po łebkach, jak to tutaj. Nie myślałem tak o obcięciu, jak powinienem.
15 maj 00:00
15 maj 00:01
WhiskeyTaster: Fajnie, dziękuję. Widzę, że jest sporo zadań emotka To jest przewaga książek nad skryptami emotka
15 maj 00:12
ABC: i co najważniejsze porządne rozwiązania na których różnych technik można się nauczyć emotka
15 maj 00:16
WhiskeyTaster: Fajnie, jeszcze raz dziękuję, na pewno się przyda − nie tylko teraz emotka
15 maj 00:21