matematykaszkolna.pl
Formuła do zadania w Excelu Monika: W każdej komórce w kolumnie mam różne kombinacje liter w różnych ilościach, np. R albo R S lub S R B Ps ,lub dr. Chcę wiedzieć które komórki posiadają litery R albo S, ale nie znajduje się tam B i podpisać je jako rolne. Próbuję kombinacji z Jeżeli, Lub, ale wtedy znajduje tylko komórki z jedną literą R albo S. Wiem, że to forum do zadań z matematyki, ale pytam już wszędzie. Może ktoś będzie wiedział?
23 gru 12:21
Blee: chwileczkę masz w jednej kolumnie komórki zapisane np.: R SR BS BRS RBS SSR P NAS i gdzie ma dopisać 'rolne' ? Obok w komórce? Czy litery mogą wystąpić wielokrotnie w ramach jednej komórki (np. SSR)?
23 gru 12:33
Monika: tak , chcę zrobić jakąś drugą kolumnę. Nie muszę od razu wpisywać ''rolne". Jeśli będzie PRAWDA/ FAŁSZ , albo 0/1 to potem też spokojnie mogę zmienić na rolną. W jednej komórce jest ciąg liter oddzielonych spacjami, ale też może być i jedna litera w komórce.
23 gru 12:45
Blee: Wpisz: Wpisz w komórkę obok A4 następującą formułę: =JEŻELI(CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("B";A4;1));JEŻELI(ORAZ(CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("R";A4;1));CZ Y.BŁĄD(ZNAJDŹ("S";A4;1)));"";"rolna");"") Funkcja 'znajdź' działa w taki sposób, że w momencie gdy znajdzie dane wyrażenie to wyrzuca jego pozycję (względem pozycji początkowej), natomiast gdy jej nie znajdzie to wyrzuca błąd typu 'ARG#' Dlatego też nie sprawdzamy de facto czy dana litera jest, ale czy jej NIE MA CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("litera";A4;1) <−−− zwraca PRAWDA gdy danej litery nie ma w komórce A4 dlatego: ORAZ(CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("R";A4;1));CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("S";A4;1))) −−− zwróci PRAWDA tylko wtedy gdy żadna z liter R i S nie występuje w komórce obok więc formuła działa w następujący sposób: 1) sprawdź czy znajdziesz literę B 2) jeżeli jej nie ma to działaj dalej (w przeciwnym przypadku wpisz pusty symbol w komórkę): 3) sprawdź czy nie ma ani litery R ani litery S 4) jeżeli ich nie ma wpisz "rolna", w przeciwnym przypadku wpisz pusty symbol w komórkę
23 gru 12:47
Blee: Uwaga −−− powyższa procedura zakłada, że R i r to dwa całkowicie inne znaki
23 gru 12:48
Blee: Zastrzegam, że zapewne można to zrobić 'zgrabniej'/'krócej'. Jednak zrobiłem to 'na szybkiego' i działa, więc się nie zastanawiałem nad innym sposobem.
23 gru 12:50
Monika: Znaczy chodziło mi , że jeśli litera R albo S jest to ma być "rolna". Tylko jeśli oprócz R i S jest tam również B to wtedy to już będzie "rolna i zabudowana".
23 gru 12:56
Blee: Moja droga −−− zrobiłem coś co dokładnie tak jak napisałaś. Jeżeli masz inne zadanie to podaj DOKŁADNIE treść zadania
23 gru 12:59
Blee: a jak jest samo B to co wpisujesz?
23 gru 12:59
Bleee: =JEŻELI(CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("B";A4;1));JEŻELI(ORAZ(CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("R";A4;1));CZ Y.BŁĄD(ZNAJDŹ("S";A4;1)));"hasło dla − brak ani jednej z tych trzech liter";"rolna"); JEŻELI(ORAZ(CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("R";A4;1));CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("S";A4;1)));"budowlana";"rolna i budowlana") To powinno działać. Nie mogę przetestować że względu na to że jestem już na komórce tylko.
23 gru 13:07
Bleee: Jak wrzucisz odwrotnie funkcje jeżeli to będzie trochę krócej, pamiętaj że inaczej wtedy wyniki trzeba przypisać.
23 gru 13:08
Monika: Jak jest B to tylko zabudowana. Funkcja działa, co prawda mam albo błąd, albo FAŁSZ, ale przynajmniej tam gdzie trzeba Dzięki
23 gru 13:13
Bleee: To sprawdź dlaczego jest fałsz. Fałsz powinien wyskakiwac przy braku jakiegokolwiek tekstu w 'hasło dla − brak ani jednej z trzech liter'
23 gru 13:16
Bleee: Chociaż nie. Jeżeli faktycznie pojawia się Fałsz jako wynik w komórce to jest coś nie tak. Sprawdzaj
23 gru 13:21
Monika: Jejku , człowieku jesteś wielki ! Dziękuję ci Ta ostania funkcja działa poprawnie emotka Ja nie mogłam ruszyć z miejsca w pracy przez tę formułę. Matko jak się cieszę xD Niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi !
23 gru 13:24