matematykaszkolna.pl
Kwantyfikatory Paweł: ∀x ∃y (P(x,y) <=> P(y,x) Sprawdź czy następująca formuła jest rachunkiem kwantyfikatorów emotka Ktoś pomoże jak to wykazać?
5 gru 12:32
ite: To jest formuła z rachunku kwantyfikatorów emotka, pewnie chodzi o sprawdzenie, czy jest prawem rachunku kwantyfikatorów. Czy poprawny zapis jest taki ∀x∃y (P(x,y)⇔P(y,x)) /obie zmienne są w zasięgu kwantyfikatorów/?
5 gru 13:06
Paweł: mogę zrobić tak z modelami? ∀x∃y (P(x>0, y<0)⇔P(y>0,x<0)) x ∊ N y ∊ Z ujemnych
5 gru 13:12
ite: Chcesz w ten sposób wykazać prawdziwość czy jej zaprzeczyć?
5 gru 13:31
ite: I co oznacza P(x>0, y<0) ?
5 gru 13:36
Paweł: to znaczy bez P, tylko (x>0,y<0) to jest mój model, aby sprawdzić 1 czy 0 i wychodzi 0
5 gru 13:47
ite: Tutaj trzeba określić funkcję zdaniową P(x,y). Np. (x>0 ⇔ y<0) albo (x>0 ∨ y<0) i dopiero wtedy można określić prawdziwość całej formuły.
5 gru 14:11
Paweł: Mógłbyś to rozwiązać w całości jak to powinno wyglądać? emotka
5 gru 15:39
ite: 1/ Niech P(x,y) oznacza, że x jest synem y (x ma ojca y), a zakresem tej formuły będzie zbiór wszystkich mężczyzn, którzy żyli lub żyją. To, że każdy mężczyzna jest czyimś synem (każdy ma ojca), jest prawdą. P(x,y) Ale nie jest prawdą, że istnieje mężczyzna, która jest synem każdego mężczyzny. P(y,x) 2/ Niech P(x,y) oznacza, że x<y, zakresem tej formuły jest zbiór liczb rzeczywistych. Dla każdej liczby rzeczywistej x istnieje liczba od niej większa. Ale nie jest prawdą, że istnieje liczba rzeczywista, która jest wększa od każdej liczby rzeczywistej. Formuła ∀x∃y (P(x,y)⇔P(y,x)) nie jest prawem rachunku kwantyfikatorów.
5 gru 21:38
Paweł: dziękuje, za ciekawe wytłumaczenie emotka!
5 gru 22:07