matematykaszkolna.pl
Wielomian Mrx: Czy jesli z=i+1 jest pierwiastkiem wielomoanu o wspolczynnikach rzeczywistycz to z=−i+1 jest tez jego pierwiastkiem?
28 paź 10:13
ICSP: Tak.
28 paź 10:14
Adamm: Mamy pewną strukturę (S, +, *), przy czym +, * są łączne, oraz funkcję x→x' z S w S, taką, że (x+y)' = x'+y' oraz (xy)' = x'y', x, y∊S (tak zwany endomorfizm). Niech w dodatku będzie dany pewien niepusty zbiór A⊆S, taki, że x' = x dla x∊A. Jeśli teraz w(x) = anxn+...+a0 jest wielomianem o współczynnikach z A (tzn. ai∊A, i = 0, 1, 2, ..., n), a r∊S jest taki, że w(r) ∊ A, to mamy w(r) = (w(r))' = (anrn+...+a0)' = an(r')n+...+a0 = w(r'). Tu, S = C, A = R, a ' to sprzężenie liczb zespolonych.
28 paź 10:58
Adamm: Jako inną aplikację np. coś takiego. Niech a+bc będzie pierwiastkiem wielomianu o współczynnikach wymiernych, a, b, c∊Q, c∉Q. Wtedy funkcja (x+yc)' = x−yc jest dobrze określona i zachowuje działania dodawania i mnożenia (w sensie 10:58). W dodatku, x' = x, x∊Q. Stąd wynika, że jeśli np. 1+2 jest pierwiastkiem wielomianu o współczynnikach wymiernych, to 1−2 również jest pierwiastkiem tego wielomianu.
28 paź 11:13
jc: Addam, dobry wstęp do teorii ciał.
28 paź 12:25