matematykaszkolna.pl
relacje, minoranty, majoranty, el min max asdf: Dana jest relacja R = (R2, grR, R2) (x, y) R (x', y') ⇔ x ≤ x' ∧ y ≤ y' Znajdz zbiory minorant, majorant, kresy, elementy min, max, najwieksze i najmniejsze dla zbioru: b = { (x, y): x2 + y2 ≤ 9}
28 paź 17:25
math: spróbuj to narysować emotka np. klasę abstrakcji dla punktu (0.0)
28 paź 17:30
math: które punkty płaszczyzny sa w relacji z tym punktem?
28 paź 17:30
asdf: To jest okrąg w srodku 0,0 o promieniu 3 To klasa abstrakcji dla (0;0) będą wszystkie punkty o wspolrzednej x ≥ 0 oraz y ≥ 0, czyli pierwsza ćwiartka cala, tak?
28 paź 17:42
asdf: minoranty, majoranty, kresy mam teraz elementy min, max, najwieksze i najmniejsze ktoś podpowie?
28 paź 18:55
iteRacj@: Mam wątpliwości co do klas abstrakcji podanej relacji. Czy to jest relacja symetryczna? Czy z tego że (x, y) R (x', y') wynika że (x', y') R (x, y)? Jeśli (x ≤ x' ∧ y ≤ y') to z tego nie wynika (x' ≤ x ∧ y' ≤ y) ? ?
28 paź 19:18
Pytający: rysunek Zgadza się Iteracjo, to częściowy porządek, a nie relacja równoważności, więc nie ma tu mowy o klasach abstrakcji. Math coś namieszał. Asdf, na rysunku zaznaczyłem elementy minimalne i maksymalne. Elementy najmniejszy i największy nie istnieją.
28 paź 19:47
asdf: Pytający Mógłbys dodac słowa komentarza do el. min max najwiekszego i najmniejszego? Odpowiedź jest dobra, ale skąd się to wzięło
28 paź 20:00
Pytający: rysunek To taki rysunek dorzucę: dla dowolnego punktu p=(xp,yp)∊ℛ2 i dla każdego punktu w∊{(x,y)∊ℛ2: xp≤x ∧ yp≤y} (punkt p też należy do tego zbioru) zachodzi pRw, znaczy według tego porządku (relacji R) punkt p jest "mniejszy lub równy" od w. Łopatologiczniej: wszystkie punkty nie na lewo i nie w dół są większe lub równe od danego punktu. Znaczy jeśli nie ma już w danym zbiorze żadnego punktu na prawo lub do góry (zielony zbiór jest wtedy jednoelementowy, jedynie p do niego należy), to ów punkt p jest elementem maksymalnym (nie ma żadnego "większego" od niego). Podobnie dla dowolnego punktu p=(xp,yp)∊ℛ2 i dla każdego punktu m∊{(x,y)∊ℛ2: x≤xp ∧ y≤yp} (punkt p też należy do tego zbioru) zachodzi mRp, znaczy według tego porządku (relacji R) punkt p jest "większy lub równy" od m. Znaczy jeśli nie ma już w danym zbiorze żadnego punktu na lewo lub na dół (niebieski zbiór jest wtedy jednoelementowy, jedynie p do niego należy), to ów punkt p jest elementem minimalnym (nie ma żadnego "większego" od niego). Elementy największy/najmniejszy nie istnieją, bo jeśliby istniały to byłyby odpowiednio jedynym elementem maksymalnym/minimalnym (a tych jest nieskończenie wiele).
28 paź 20:32
asdf: A gdzie w tym rozumowaniu jest zbiór B?
28 paź 21:25
Pytający: "Znaczy jeśli nie ma już w danym zbiorze (...)"
28 paź 22:46
asdf: Aaaaaaa, troche sie wyjasnilo, dzieki
28 paź 22:56