matematykaszkolna.pl
ile wynosi kąt jego obrotu wokół własnej osi, aby zwariowałem: Michał dostał dofinansowanie, ile wynosi kąt jego obrotu wokół własnej osi, aby znalazł się w urzędzie, jeśli długość torów kolejowych wynosi 20 metrów, a jego piłka do kosza jest w kształcie trapezu równobocznego?
21 paź 19:51
mięsozkebaba:
21 paź 20:10
zwariowałem: Gdzieś musiałeś się pomylić w obliczeniach, bo wynik jest trochę inny:
 3 
(

π * sin2α * cos2β)2k2−256k
 4 
gdzie − α to kąt pomiędzy Michałem a orzechem który rośnie za urzędem − β to kąt określony przez oś z pomiędzy pociągiem jadącym z Wrocławia do Krakowa a Jowiszem − k to stosunek długości trawy która urosła dzisiaj do tej z wczoraj
21 paź 20:19
PW: Dawniej pytali: − Ile lat ma córka maszynisty?
21 paź 20:29
zwariowałem: @PW To jedno z tych slynnych zadan ze starej matury?
21 paź 20:32
Janusz Mikke: rysunekPotraktujmy Michała jako obiekt jednopłaszczyznowy, skierowany pionowo, prostopadle do powierzchni. Wektor prędkości zakładamy, że jest skierowany przeciwnie z ruchem wskazówek zegara. Rysunek przedstawia Michała z góry. Zaznaczam kąt jaki tworzy z płaszczyzną poziomą, zaznaczoną na rysunku jako p. Punkt przyłożenia wektora prędkości dobrałem w taki sposób, by z płaszczyzną poziomą tworzył kąt 60 stopni. Z zasady zachowania funkcji trygonometrycznych wiemy, że tgα1=ctg2 (po rzucie piłką). Więc: tg60=ctg60 Jak widać wychodzi sprzeczność, więc należy to równanie rozważyć w warunkach urojonych: Zatem:
 3 
3=

 3 
33=3 Sprawdzamy prawdziwość dla dowolnego n, n≠n'. Potraktujmy więc n=n 3n=n, więc się zgadza Dalej: Piłka ma kształt trapezu równoramiennego. Z treści zadania wnioskujemy, że jest wprost proporcjonalna do długości torów kolejowych(na rysunku oznaczone jako y) Oznaczam długość jednej z podstaw trapezu jako a. a~y Wykorzystam w tym momencie wzór na pojemność proporcjonalną:
 δ2π 
E=

 Py2 
Gdzie P to po prostu pole trapezu. I w tym momencie mam wątpliwośći, gdyż z treści zadania nie wynika jasno w jakiej odległości urząd znajduje się od torów. Ale licząc dalej E=2π, czyli tak jak podał uzytkownik mięsozkebaba emotka Trochę się rozpisałem Pozdrawiam JM
21 paź 20:34
Janusz Mikke: Akurat długość trawy nie ma znaczenia w tym zadaniu emotka
21 paź 20:35
mięsozkebaba: Janusz Mikke − Z zadania jesteśmy w stanie określić odległość urzędu od torów. Przeczytaj jeszcze raz emotka
21 paź 20:38
zwariowałem: @Janusz Mikke ciekawe rozumowanie. Przepraszam, trawa była do drugiego podpunktu, Chodziło o wyliczenie jakie będzie tarcie przy obrocie, jeśli Michał będzie stał na trawie i obracał się o 10 stopni na sekundę, to trawa go w pewien sposób spowolni, a znamy stosunek trawy i wynosi on k. W trzecim podpunkcie musimy wyliczyć prawdopodobieństwo że Michał przy obrocie nadepnie na kamień, zakładając że stoi on na trawniku o wymiarach 10x20m w kształcie dwukąta, a kamienie występują na nim równomiernie.
21 paź 20:42
Janusz Mikke: Wskazówka: Rozważ dwukąt jako jednokąt podwojony JM
21 paź 20:59
Janusz Mikke: podwojony geometrycznie*
21 paź 20:59
zwariowałem: @Janusz Mikke Możesz napisać coś więcej? Średni jestem z planimetrii przestrzennej
21 paź 21:06
Janusz Mikke: Żeby otrzymać dwukąt. Należy utworzyć dwa jednokąty z czterech półkątów. Nie jestem zbyt dobry z planimetrii przestrzennej urojonej, ale spróbuję wytłumaczyć. Rysuję dowolny, nieskończenie mały półkąt. Prowadzę symetralną, przechodzącą przez dwa (i jedyne) punkty współliniowe. Następnie traktuję zbiór punktów półkąta jako dwa półkąty, więc mam: A − zbiór punktów pierwszego półkąta B − zbiór punktów drugiego półkąta No to: A=B (to wynika z prostej zależności, że α≡β) Więc zgodnie z twierdzeniem Petrucciego:
αβγ 

(ponieważ iloczyn trzech dowolnych kątów półkąta jest oznaczony)
∮2π2 
Zatem: A ∊ U+ (należy do zbioru urojonych dodatnich) Zbiór B jest nieoznaczony ALE Zgodnie z twierdzeniem Rudessa (w zbiorze liczb urojonych mówiąc potocznie− "wszystko jest na odwrót") A jest nieoznaczone, a B ∊ U+. Więc zostało jedno rozwiązanie zbiorowe, które całkujemy potrójnie na niższe podzbiory. Dziedzina to oczywiście liczby naturalne dodatnie. Liczymy całkę potrójną z podzbioru: ∭B'=k Otrzymaliśmy stosunek trawy. Dalej jest już prosto. Pozdrawiam JM
21 paź 21:19
Janusz Mikke: Tam w ostatnim równaniu powinno być B*prim
21 paź 21:20
zwariowałem: Dzięki, miło wiedzieć że ludzie tutaj nie mają zamkniętych umysłów na bardziej wymagające problemy matematyczne emotka.
21 paź 21:31