matematykaszkolna.pl
macierze Macierzak: Rzecz się tyczy macierzy, wiadomo, zakładamy, że wszystkie zadania są wykonalne itd. i nie rozumiem jednego przejścia X= [3B(T)*(−1)*B*(A(T)*(−1)]−1 i.... na podstawie jakiego prawa zmieniamy kolejności?
 1 
X=

*AT*B*BT
 3 
żeby była jasnośc, nie rozumiem TYLKO(!) dlaczego zostałą zamieniona kolejność 1 i 3 elementu
8 sty 17:02
g: (AB)−1 = B−1A−1 Spróbuj pomnożyć (AB)−1(AB). Powinno wyjść I. Bez zamiany kolejności nie wyjdzie. U Ciebie w pierwszym wzorze powinno być chyba ...B−1....
8 sty 17:24
Macierzak: A jeszcze... np.
 1 
detX =

 3 
det(2X) = ? i np... det(3x2) = 33detX*detX dlaczego jak jest liczba w środku to się robi jakieś dziwne rzeczy? z jakich to własności/zasad/wzorów?
8 sty 18:26
8 sty 19:10
Macierzak: mógłby ktoś pomóc?
8 sty 20:58
Macierzak: prosze
8 sty 23:49
jc: Wyznacznik jest liniowy ze względu na każdy wiersz (kolumnę). Zatem, jak macierz nxn pomnożysz przez k, to każdy z k wierszy zostanie pomnożony przez k i przed wyznacznik wyłączy się kn. Jeśli A i B są macierzami nxn, to det(AB)=det(a) det(B).
8 sty 23:58
Macierzak: Czyli jeżeli X jest macierzą stopnia n, to det(2X) to 2n*detX tak?
9 sty 18:43
Pytający: Tak. (swoją drogą spójrz na punkt ósmy w podesłanym wyżej linku... wystarczyło przeczytać)
9 sty 21:03
Macierzak: Tak, masz rację, jakoś przyjmuję jako dogmat, że nie zrozumiem rzeczy pisanych fachową matematyką. Mam jeszcze pytanie, czy macierz nieosobliwa (o maksymalnym rzędzie) ma zawsze dokładnie jedno rozwiązanie? I czy macierz, która ma rząd macierzy rozszerzonej równy rzędowi macierzy podstawowej, ale mniejszy od stopnia macierzy to czy ona ma ZAWSZE nieskończenie wiele rozwiązań?
9 sty 23:42
Pytający: A czymże jest rozwiązanie macierzy? Rozwiązanie może mieć równanie macierzowe AX=B, a nie sama macierz A. I tak, jeśli macierz A jest nieosobliwa (a tym samym kwadratowa, więc (liczba równań)=(liczba niewiadomych)), to wtedy rząd(A)=rząd(A|B)=(liczba niewiadomych) i równanie ma jedno rozwiązanie. I tak, jeśli rząd(A)=rząd(A|B)<(liczba niewiadomych), to równanie ma nieskończenie wiele rozwiązań. Generalnie tu masz ładnie rozpisane (zielona ramka): http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/alg/scb/index55.html
10 sty 00:22