matematykaszkolna.pl
twierdzenie o ciagu monotonicznym i ograniczonym majk: chodzi mi bardziej o sprawdzenie, rozwiązywałem z wujkiem google, ale chyba niezbyt rozumiem też rozwiązanie dany był ciąg określony rekurencyjnie i z tw podanego w temacie należało uzasadnić zbieżność tego ciągu c1=2 cn+1=6+cn badałem więc różnicę: cn+1−cn=6+cn−cn 6+cn−cn?>?0 w internecie podnoszą to do kwadratu i rozwiązują równanie kwadratowe względem cn wychodzą dwa rozwiązania cn1=−2 i cn2=3 i na tej podstawie stwierdzaja, że ciag jest rosnacy i ograniczony przez c1 z dołu i jakieś cx=3, więc jest zbieżny ale tak naprawdę co oni tutaj obliczyli? czy chodzi o to, że tworzy się funkcję f(cn) i z racji tego, że c1=2 to wnioskuje się po jej pierwiastkach, że jest rosnąca? ale np gdyby c1=−6, to wychodzą również takie same pierwiastki, ale czy również dałoby się wtedy stwierdzić tym samym sposobem to samo? że jest ograniczony z góry przez 3, a nie przez −2?
28 gru 11:18
jc: Rozumowanie jest takie. Pokazujemy, że ciąg jest monotoniczny i ograniczony. Daje to zbieżność. Wiedząc, że ciąg jest zbieżny, znajdujemy możliwe wartości granicy. Granica spełnia równanie: g=6+g, co oznacza, że g=3.
28 gru 11:26
majk: czyli dodatkowo przy ciągach określonych rekurencyjnie, granica również musi spełniać równanie rekurencyjne, tak?
28 gru 11:38
g: Znaleźli cx z równania 0 = 6+cx − cx. Odrzucamy cx=−2, bo umawiamy się, że bierzemy tylko wartość główną pierwiastka. Zostaje cx=3. Jeśli ten ciąg w ogóle ma granicę, to ona musi być równa 3. Granicę ma bo jest monotoniczny i ograniczony. cn ∊ [2,3): cn < 6+cn < 3 Lewa nierówność świadczy o monotonicznym wzroście, prawa o ograniczoności.
28 gru 11:41