matematykaszkolna.pl
asd Dickens: Odpowie ktoś na pare pytań dotyczących zadania z fizyki?
7 gru 20:38
...: Dawaj
7 gru 21:11
Dickens: Pytania dotyczą tego zadania treść i obrazek poglądowy Klocek o masie m stoi na długiej desce o masie M, która spoczywa na płaszczyźnie poziomej. Klocek i deska są połączone nieważką i nierozciągliwą nicią przerzuconą przez bloczek o promieniu R i momencie bezwładnosci I. Z jakim przyspieszeniem będzie poruszał się układ jeśli do deski przyłożymy poziomą siłę F. Współczynnik tarcia klocka o deske i deski o podłoże wynosi μ https://imgur.com/a/2r1xL Pierwszy problem jaki miałem to taki, że w dla czasu t=0 i dla t>0 działają różne siły − Klocek stoi na desce zwieksza się nacisk deski na podłoże wiec również zwiększa się tarcie, ale dla czasu t klocek stoi na desce a nie wisi, oraz deska sie nie porusza wiec siły naciągu sa równe zero. Zatem rozważam zadanie dla t>0 gdzie klocek wisi na lince − tarcie zachodzi tylko między deską a podłożem I tu przy rozpisywaniu sił natrafiłem na problem mianowicie kiedy deska zaczyna się poruszać to zmienia się kąt miedzy płaszczyzna na której leży deska a nicią − siłą naciągu, składowe bedą zależne od kąta wiec również tarcie będzie od niego zalezne. Jak sobie z tym poradzić?
7 gru 21:33
g: Trzeba chyba przyjąć dwa założenia upraszczające: 1) Deska jest na tyle ciężka, że nie podniesie się z prawej strony, 2) Klocek natychmiast oderwie się od deski i nie poruszy się w prawo wpadając w ruch wahadłowy. W to założenie trudno uwierzyć, ale niech tam. Inne warunki w chwili t=0 można zaniedbać bo trwają przez zerowy czas, więc nie mają wpływu na prędkości. Nawet przy tych założeniach zadanie jest trudne, bo równania wyjdą uwikłane. Prędkość klocka Vk do góry jest wynikającą z geometrii funkcją przesunięcia Xd i prędkości Vd deski. Vk = Vk(Xd,Vd).
 dVk I dVk 
Siła naciągu nitki Fn = m*(g +

) +

*

 dt R2 dt 
Przyspieszenie deski ad = (F − μ*(M*g − Fn*cos α) − Fn*sin α) / M (α to kąt między nitką a deską) Mając te zależności trzeba rozwiązać układ równań różniczkowych:
dVd 

= ad
dt 
dXd 

= Vd
dt 
8 gru 12:51
g: Pomyłka. α to kąt między nitką a normalną do deski.
8 gru 12:54