matematykaszkolna.pl
wektory cd3 pytanko: rysunekPilot samolotu chce osiągnąć punkt 200 km na wschód od obecnego położenia. Wiatr wieje z prędkością 30 km/h z północnego zachodu. Obliczyć wektor jego prędkości w stosunku do poruszającej się masy powietrza, jeżeli według rozkładu lotu miał przybyć do miejsca przeznaczenia po 40 min. v1 = v = 300km/h u = 30km/h Położenie pilota początkowe (0,0) Cel pilota (200,0) Niebieska strzałka obrazuje, jaką drogę przebędzie pilot przez wiatr, czyli 20km, czerwona cel pilota 20 = a√2 a=10√2 Położenie pilota uwzględniając wiatr (10√2, −10√2) Wektor drogi (200−10√2, 10√2) **** Teraz czarna magia, nie wiem czy dobrze to robię, na logikę próbowałem Vx = Sx/t Vy=Sv/t
 200−10√2 
Vx =

= 300 − 15√2
 2/3 
 10√2 
Vy =

= 15√2
 2/3 
Więc ten wektor ma mieć (Vx, Vy) Tak? Odpowiedź do zadania mam taką : Odp.: v = 279 x + 21 y km/h, gdzie: x oraz y to wersory układu współrzędnych, przy czym: x ma kierunek na wschód, y ma kierunek na północ. Da się to jakoś inaczej zapisac czy coś, bo tego nie rozumiem?
7 paź 16:42
pytanko: Rysunek jest źle
7 paź 16:44
pytanko: A nie jednak dobrze
7 paź 16:59
pytanko: Wynik ten co mam podany, to jest pewnie w zaokrągleniu lekkim, jest po prostu zrzutowanie wektora na osie xy ?
7 paź 16:59