matematykaszkolna.pl
planimetria ola: Dany jest trójkąt równoboczny ABC wpisany okrąg. Punkt P leży na krótszym łuku AC. Wykaz, że PB= PA+PC
5 kwi 19:58
kochanus_niepospolitus: Na jakim 'krótszym łuku' AC
5 kwi 19:59
kochanus_niepospolitus: Napisz jeszcze raz całe zadanie ale teraz DOKŁADNIE Bez żadnych inwencji twórczych
5 kwi 20:00
Adamm: kochanus, dla mnie zadanie jest zrozumiałe wierzchołki A oraz C dzielą okrąg na dwa łuki
5 kwi 20:06
Saizou : rysunek Z tw. Ptolemeusza mamy az=ax+ay z=x+y c.k.d
5 kwi 20:07
ola: Dokladnie przepisalam zadania i fakt.. jak zaczęłam rozrysowywać to bzdura kompletna...
5 kwi 20:08
Eta: rysunek łuki mają tę samą długość Z twierdzenia Ptolemeusza |AC|*|PB|=|PA|*|BC|+|PC|*|AB| ponieważ |AB|=|BC|=|AC|=a >0 to |PB|*a=|PA|*a*|PC|*a / :a ⇒ |PB|=|PA|+|PC| c.n.w
5 kwi 20:09
Saizou : emotka
5 kwi 20:11
ola: dzieki emotka
5 kwi 20:12
5 kwi 20:13
Adamm: rysunekz tw. Cosinusów |PB|2+|PC|2−2*|PC|*|PB|*cos60o=x2 |PB|2+|PA|2−2*|PA|*|PB|*cos60o=x2 |PB|*(|PA|−|PC|)=|PA|2−|PC|2 |PB|=|PA|+|PC| c. b. d. o.
5 kwi 20:15
młodziutki: Wiem, że stare, ale wpadłem na fajny pomysł. Przedłużamy odcinek PA w taki sposób, że kąt AKB to 60 stopni, (K to punkt który powstaje po przedłużeniu) wtedy KBP to 60 więc równoboczny. I nasza teza sprowadza się do AK = PC. ale trójkąt AKB i CPB są przystające. c.k.d
6 lut 20:17
.: Zastanów się nad tym co napisałeś. Skoro przedłużamy AP i mamy kat AKB = 60° to kat KBA < 60° (Zauważ że kat BAK > kat BAC = 60°), więc kat KBP < 60° Niewspominajac już o tym że w jakim wszechświecie kat BPK według Ciebie mógłby być rowny 60° ? Można szybko wykazać że kat BPA będzie kątem ostrym związku z tym kat BPK będzie kątem rozwartym.
6 lut 20:57
.: Teraz widzę w którą strone chcesz przedłużać odcinek PA.
6 lut 21:06
młodziutki: BCA = BPA = BPK = 60. Oparte na tym samym łuku. A skoro przyjeliśmy, że AKB 60 to KBP to 60. Chyba ciebie nie zrozumiałem jak masz siłę to możesz próbować mi wytłumaczyć.
6 lut 21:08