matematykaszkolna.pl
Poprawna kolejność przekształcania funkcji logarytmicznej? Martika: Mam problem z kolejnością przekształcania funkcji logarytmicznych ( wykładniczych w sumie też). Czy móglby ktoś wyjaśnić kolejność tych dwóch funkcji: f(x) = log2 IxI+4 g(x)= log2 Ix+4I W zeszycie pierwszą funkcje robiliśmy jako: 1) Wartość bezwzględna 2) Przesunięcie o wektor [−4,0] Jednak na logike zrobiłabym to na odwrót :x
2 mar 18:57
Janek191: → u = [ 0, 4]
2 mar 18:59
Martika: Janek191 ten wektor dotyczy drugiej funkcji tak?
2 mar 19:03
LiczenieMiNieIdzie.: A czy przypadkiem w 1 funkcji nie ma być przesunięcia do góry wykresu o 4 emotka ? To 4 jest po za log2|x|, w sensie, że takie coś: (log2|x|)+4 ( przynajmniej tak masz to zapisane w swoim pytaniu) emotka.
2 mar 19:03
LiczenieMiNieIdzie.: Ech, spóźniłem się emotka.
2 mar 19:04
Martika: No właśnie dokładnie ten przykład robiłam na tablicy i nauczycielka kazała zrobić [−4,0] emotka
2 mar 19:05
Martika: LiczenieMiNieIdzie pomyłka chodziło o fukcję log2(IxI +4)
2 mar 19:15
LiczenieMiNieIdzie.: "Jednak na logike zrobiłabym to na odwrót :x" − no, to zrobiłabyś 2 funkcję emotka. y=x − przesuwasz, robisz wartość bezwzględną i z niej logartym emotka Mam nadzieję, że dobrze to zapisałem emotka.
2 mar 19:23
5-latek: Wykres funkcji y=(x−a)+b powstaje przez przesuniecie wykresu funkcji y=x o wektor ab Tutaj nauczycielka dobrze kazala zrobic Nie nalezy robic na logike tutaj tylko myslec log2(|x|+4) +0 taki jest wzor tej funkcji (to zero sobie dopisalem zeby miec wspolrzedna wektira b to bedzie tak log2(|x|−(−4))+0= log2(|x|+4)+0 Widzisz to czerwone (−4)
2 mar 19:27
LiczenieMiNieIdzie.: Jakoś tak ma to wyglądać: https://www.wolframalpha.com/input/?i=log2+(+abs(x%2B4)) emotka. Możesz sobie sprawdzić emotka.
2 mar 19:28
5-latek: f(x)= log2(|x+4|) to f(x)= log2(|x−(−4|) czyli przesuniecie o wektor [−4,0]
2 mar 19:33
5-latek: We wzoze na przesuniecie wykresu fiunkcji po osi OX masz (x−a) wiec zeby dostac (x+4 ) musisz go przesunac o (−4) bo −(−4)=+4
2 mar 19:38
Martika: 5−latek ja rozumiem doskonale o co chodzi z −4 to już opanowałam dawno temu i jest mi jasne emotka Chodzi o to, że nie bardzo widzę że najpierw powinna być wartość bezwzględna, a potem przesunięcie
2 mar 19:44
Martika: Wszystko mi sie już miesza Funkcja y= log2 (IxI + 4 ) była zrobiona w ten sposób co piszesz LiczenieMiNieIdzie, że miałaby powstać druga funkcja .... 1) Przesunięcie 2) Wartość Mógłby jeszcze raz ktoś napisać jaka jest poprawna koljność tych dwóch funkcji ? emotka f(x) = log2 (IxI +4 ) i g(x)= log2 Ix+4I
2 mar 19:51
Pierkwadrat: 1 wg mnie wartość bezwzględna i przesunięcie 2 przesunięcie i wartość bezwzględna
2 mar 19:59
Martika: Dokładnie tak ja bym zrobiła. Jednak nauczycielka kazała zrobić 1 przykład tak jak Ty napisałeś do drugiego
2 mar 20:01
Pierkwadrat: chociaż tak bawię się w geogebrze i jak nie zrobisz wychodzi ten sam wykres
2 mar 20:09
Martika: Ooo 😄 W takim razie oba wykresy są identyczne?
2 mar 20:12
Pierkwadrat: w sensie, bez zależności jak wykonasz przekształcenia w 1
2 mar 20:13
Mila: rysunek Zadanie1. f(x)=log2|x|+4 dla takiego zapisu: 1) g(x)=log2(x)→SOY h(x)=log2(|x|)→T[0,4]f(x)=log2(|x|)+4 W następnym wpisie będzie f(x)=log2(IxI +4)
2 mar 20:17
Mila: rysunek Zadanie 1. zapis f(x): f(x)=log2(IxI +4) zapis z 19:15 1) g(x)=log2(x)→T[−4,0]h(x)=log2(x+4)→SOY wykresu z prawej strony OYf(x)=log2(|x|+4)
2 mar 20:28