matematykaszkolna.pl
krotkie zadanie z funkcji marysia: Proszę o pomoc, jak bedzie wyglądac układ równan liniowych Pan Kowalski ma sklep. W hurtowni kupił 80 kg bananów i 20 kg kapusty za łączną kwotę 328 zł. Do ceny hurtowej bananów sklepikarz doliczył 20% marży, zaś do ceny hurtowej kapusty doliczył 25% marży. Wówczas za 5 kg bananów i 2 kg kapusty kosztowały 29 zł. Ile kosztuje 1 kg bananów i kapusty w sprzedaży hurtowej, a ile w sklepie pana Kowalskiego?
9 sty 16:44
marysia: pomocy...
9 sty 22:23
Anna: pomagam
9 sty 22:33
ula: x− cena hurtowa bananów x+0,2x=1,2x cena bananów z marżą y− cena hurtowa kapusty 1,25y − cena kapusty z marżą {x*80+y*20=328 {5*1,2x+2*1,25y=29
9 sty 22:35
ula: Ania zobaczymy czy wyjdzie ci tak samo emotka
9 sty 22:35
Anna: w hurtowni: cena 1 kg bananów = x cena 1 kg kapusty = y w sklepie: cena 1 kg bananów = x + 20%x = 120%x = 1,2x cena 1 kg kapusty = y + 25%y = 125%y = 1,25y 80x + 20y = 328 /:4 5*1,2x + 2*1,25y = 29 20x + 5y = 82 6x + 2,5y = 29 /*(−2) 20x + 5y = 82 −12x + 5y = 82 −−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−− 8x = 24 ⇒ x = 3 Po podstawieniu: y = 4,4 Wtedy: 1,2x = 3,6, 1,25y = 5,5 Odp. Ceny hurtowe: banany 3 zł, kapusta 4,40 zł, ceny w sklepie: banany 3,60 zł, kapusta 5,50 zł.
9 sty 22:44
marysia: WIELKIE dziękuję!emotka
9 sty 22:47
Anna: emotka
9 sty 22:48