matematykaszkolna.pl
Granica ciągu Kraterek: Proszę o pomoc w policzeniu granicy (i dodatkowo proszę o podpowiedź jak prawidłowo zapisać tutaj granicę, bo nie mogę tego znaleźć)
 (−0,8)n 
lim przy n→

 2n−5 
29 lis 19:45
Kraterek: Czy ktoś ma jakiś pomysł?
29 lis 20:47
PW: Licznik wprawdzie dąży do 0, ale jest to ciąg o wyrazach na przemian ujemnych i dodatnich. Ułamek nie ma zatem granicy. Dla podciągu o numerach parzystych granica istnieje i jest równa +, a dla podciągu o wyrazach nieparzystych jest równa − (zgodnie z odpowiednim twierdzeniem o granicy ilorazu dwóch ciągów, z których jeden dąży do 0, a drugi do nieskończoności − w założeniach twierdzenia jest "stałość znaku" wyrazów ciągu) .
29 lis 21:32
Kraterek: W kalkulatorze Wolframalpha granica wychodzi 0... A on się raczej nie myli. Nie mam pomysłu jak to ugryźć
29 lis 21:40
PW: No jasne, fatalnie się rąbnąłem powołując się na nieistniejące twierdzenie. Granica jest równa 0, a twierdzenie mówi o ilorazie ciągów ograniczonego i dążącego do nieskończoności. Przepraszam, byłem zdenerwowany "czymś obok" i tak się stało emotka
29 lis 21:56
Kraterek: Ale jak to rozpisać?
29 lis 22:07
PW: Opisać słowami: − Jest oczywiste, że jeśli |α| < 1, to |α|n < 1, a więc ciąg w liczniku jest ciągiem ograniczonym. − Znane jest twierdzenie, że iloraz ciągu ograniczonego i ciągu dążącego do + jest zbieżny do 0. (mam nadzieję, że nie wymyślam twierdzeń, ale Ty to sprawdź).
29 lis 22:16