matematykaszkolna.pl
Dowód Przemysław: Danych jest 6 niespółliniowych punktów na płaszczyźnie. Wszystkie łączymy odcinkami koloru czerwonego lub niebieskiego. Udowodnij, że zawsze znajdzie się trójkąt jednego koloru. Proszę o pomoc
6 sie 18:20
zombi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Ramseya to ci się może przydać. Kliknij w przykład. Na kombinatoryce robiliśmy to zadanie, ale teraz nie pamiętam jak to dobrze opowiedzieć.
6 sie 18:30
Przemysław: Dziękuję Tam w przykładzie jest dokładnie teza z tego zadaniaemotka Będę musiał to ogarnąć.
6 sie 18:39
zombi: rysunekChodzi o wybranie możliwie najgorszego przypadku i pokazanie, że i tak wyjdzie co ma wyjść. Tzn. mamy 6 nwspl. punktów (a,b,c,d,e,f). Wybieramy jeden wierzchołek grafu, czyli jeden punkcik. Dajmy na to punkt a. Z niego kolorujemy na czerwono odcinki ab,ac,ad,ae,af. A odcinki bc,cd,de,ef na niebiesko. To nasz możliwie najgorszy wybór (tzn. taki, żeby nie wyszedł jednokolorwy trójkąt). Ale ma być to graf pełny, czyli musimy połączyć wszystkie punkty, ale przy kolorowaniu jakie wybraliśmy, pokolorowanie jakiegokolwiek odcinka będzie równoznaczne z powstaniem jednokolorowego trójkata. Rysunek.
6 sie 18:46
zombi: Coś takiego było u mnie na kombinatoryce, nie wiem na ile poprawne, bo słabo pamiętam.
6 sie 18:52
Przemysław: A jak uzasadnić, że ten wybór jest najgorszy z możliwych? Jeszcze można by spróbować tak: ile jest możliwych kolorowań ile jest wszystkich kolorowań bez trójkątów jednokolorowych i pokazać, że tego drugiego jest mniej niż pierwszego.
6 sie 18:58
Przemysław: Może się mylę, ale wszystkich kolorowań jest chyba 215, kolorowań bez trójkątów jest 210 prawdopodobieństwo trafienia na graf z trójkątem jednokolorowym − P(A)
 210 
(1−P(A)=

=2−5
 215 
P(A)=1−2−5>0 <−− czyli jest niezerowe − są takie grafy
6 sie 19:12
Vax: Oznaczmy te punkty jako A1, A2, ..., A6. Rozważmy wierzchołek A1, wychodzi z niego 5 krawędzi, więc z zasady szufladkowej Dirichleta pewne 3 są jednego koloru (np czerwonego), niech bso będą to A1A2, A1A3, A1A4 Jeżeli teraz A2A3 albo A3A4 jest koloru czerwonego, to dostajemy trójkąt o krawędziach jednego koloru. Załóżmy więc, że A2A3 oraz A3A4 są niebieskie. Ale wówczas jeżeli A2A4 jest niebieska, to trójkąt A2A3A4 spełnia tezę, a w przeciwnym wypadku tezę spełnia trójkąt A1A2A4.
6 sie 21:09
Przemysław: Dziękuję bardzo Vax.
6 sie 22:54