matematykaszkolna.pl
Trójkąty Smerfik: rysunekOblicz w przybliżeniu obwód i pole trójkątów (I trójkąt 50 stopni i dwa boki po 6, II trójkąt h=4 i 40 i 30 stopni) z góry dziekuje za pomoc
2 gru 20:57
rozalia: rysunekJest to trójkąt równoramienny, zatem wysokość CD dzieli na połowy kąt ACB i podstawę AB .Kąt ADC jest kątem prostym. Z sinusa trójkąta ACD wyznaczymy AD sin 25 stopni = AD/AC AD= sin 25* 6cm AD= 0,423 * 6 cm AD= 2,5 cm AD= 2,5 cm ============ to podstawa równa się AB= 5 cm =========== Z tw. Pitagorasa obliczymy CD czyli wysokość AC= AD + CD CD = AC − AD CD= 6 − 2,5 CD = 36 − 6,25 CD = 29.75 CD = 5,5 CD=h=5,5 cm =========== Obliczamy obwód trójkąta: obw= 6 + 6 + 5 = 17cm obwód= 17 cm ============ Pole: P= 1/2 a * h P = 1/2 * 5 * 5,5 P= 13,75 P= 13,75 ============
2 gru 23:07
rozalia: rysunekDane: bok AC=40 cm bok BC=30 cm h=4 cm −−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−− Z tw. Pitagorasa wyznaczamy AD AD = AC − CD AD = 40 − 4 AD= 1600 − 16 AD= 1584 AD = 39,8 cm Wyznaczamy DB DB = CB − CD DB = 30 4 DB = 900 − 16 DB= 884 DB= 29,7 Podstawa AB= 39,8 + 29,7=69,5 Obwód wynosi : 69,5 + 30+40=139,5 Pole: P= 1/2 a * h P= 1/2 *69,5 *4 P=139
2 gru 23:18
rozalia: 1/ AC kwadrat = AD kwadrat + CD kwadrat ( mnie nie wybiło) Wszędzie przy tw. Pitagorasa ma być kwadrat) ACkw.= AD kw + CDkw CD kw= AC kw− ADkw CDkw= 6 kw− 2,5kw CD kw= 36 − 6,25 CD kw = 29.75 CD = 5,5 2/ Do drugiego Z tw. Pitagorasa wyznaczamy AD ADkw = ACkw − CDkw AD kw= 40kw − 4kw ADkw= 1600 − 16 ADkw= 1584 AD = 39,8 cm Wyznaczamy DB DBkw = CB kw − CDkw DBkw = 30kw − 4kw DB kw = 900 − 16 DBkw= 884 DB= 29,7
2 gru 23:29