matematykaszkolna.pl
sprawdzenie 5-latek: Milu emotka Zadanie nr 58 z Anusiaka Sprawdz rachunkowo ze 0 i 2 leza miedzy −1i 3 czy leza one miedzy 3 i −1.
9 sty 16:25
Mila: −1<0<2<3 Doprawdy trudno zrozumieć co autor chce.
9 sty 16:33
5-latek: Za odpowiedz dzieki emotka Wiec zostawmy to
9 sty 16:34
Eve: a może tak, że się wtrącę I−1I=1 I2I=2⇒ I−1I<I2I * I3I=3 I2I=2⇒I3I>I2I ** * i ** ⇒I−1I<I2I<I3I zatem 2 leży między −1 i 3
9 sty 16:41
5-latek: Czesc Eve emotka emotka Wroce do tego rozwiazania gdy bede przerabial wartosc bezwzgledna . Powiedzmy ze na razie nie wiem co to jest
9 sty 16:44
Eve: oki emotka
9 sty 16:46
PW: 5−latku, "leżenie między" zgłębiałeś z książki W. Janowskiego do geometrii dla klasy I technikum. Pojęcie to zostało wprowadzone jako pewnik nr 3. W pewniku nr 10 wprowadzona zostało pojęcie odległości punktów na płaszczyźnie i podstawowe własności odległości − tak zwana nierówność trójkąta z zastrzeżeniem, że |AB| = |AC| + |CB|, gdy punkt C leży między A i B. Anusiakowi idzie o to, by nie rysując sprawdzić rachunkowo: 1. że punkt na osi utożsamiony z liczbą 0 leży między punktami utożsamionymi z liczbami −1 i 3 2. że punkt utożsamiony z liczbą 2 leży między ... Po prostu trzeba wykonać odpowiednie odejmowania i stwierdzić, że spełnione są warunki aksjomatu nr 10 wg Janowskiego. Poruszamy się tak blisko podstaw, że większości wydaje się, że autor niepotrzebnie pyta o rzeczy oczywiste. Tak jest, rzecz jest oczywista, ale idzie o formalne spełnienie warunków aksjomatu. Myślę jednak, że W. Janowski wykładał rzecz bardziej systematycznie, mówiąc wprost o aksjomatach. Anusiak jest zwolennikiem intuicyjnego rozumienia podstaw, o zwolennikach ścisłego wykładu wypowiadał się pogardliwie, że są to "podstawiacze". To kombatanckie wspomnienia, ale byłem kiedyś na spotkaniu nauczycieli matematyki z panem Anusiakiem − jego podręcznik i autor zostali "równo zjechani".
9 sty 17:22
5-latek: dziekuje Ci PW za przypomnienie tych pewnikow . Oczywiscie zrobie to o czym piszsesz .
9 sty 17:32