matematykaszkolna.pl
stozek abc: Wyznacz kat rozwarcia stozka wiedzac ze istnieja 3 parami prostopadle do siebie tworzace stozka.
30 sie 14:46
Bogdan: rysunek Ostrosłup prawidłowy trójkątny, krawędzie boczne mają długość l, kąt płaski przy wierzchołku ostrosłupa jest prosty. Ściany boczne ostrosłupa są trójkatami prostokątnymi o przyprostokątnych długości l i przeciwprostokątnej a. Stożek jest opisany na tym ostrosłupie. i − długość tworzącej, 2α − miara kata rozwarcia stożka
 1 1 1 
a = l*2, R =

a3 =

*l*2*3 =

*l*6
 3 3 3 
 R 
sinα =

= ... ⇒ α = ... ⇒ 2α = ...
 l 
30 sie 15:39
Kacper: Interesujące emotka
30 sie 15:42
abc: dzieki
30 sie 16:22
PW: Bardzo ciekawe zadanie, dla mnie − jako człowieka pozbawionego wyobraźni przestrzennej − głównie z powodu trudności ze sporządzeniem rysunku. Dla humoru opiszę jak w moim wykonaniu wygląda taki „proces myślowy”. − Trzy prostopadłe do siebie jednakowej długości odcinki? Gdzie ja coś takiego widziałem? Tak! Trzy krawędzie sześcianu wychodzące z jednego wierzchołka. Rysuję sześcian. Tworzące stożka wymienione w zadaniu już widzę. − Gdzie będzie podstawa stożka? Trzy końce tych krawędzi wyznaczają płaszczyznę podstawy (przez każde trzy niewspółliniowe punkty przechodzi dokładnie jedna płaszczyzna. Trudno teraz narysować kółko w tej płaszczyźnie. Ułamuję pozostałe krawędzie sześcianu i stawiam te trzy na kartce. Patrzę na to z góry. Stożek to kółko z zaznaczonym środkiem. Rozważane trzy krawędzie to trzy promienie − widzę „pacyfkę”. Łączę parami końce promieni i nareszcie widzę w rzucie z góry − stożek z wpisanym ostrosłupem trójkątnym. Reszta już łatwa do policzenia, stosunki odcinków biorą się z sześcianu. Mateńko! Czy ja się muszę tak męczyć? A Bogdan usiadł i narysował emotka zazdroszczę mu.
30 sie 16:38
Mila: PW, Twoje rozumowanie też piękne.
30 sie 17:02
pigor: ..., no cóż, Drogi PW piszesz że nie masz wyobraźni przestrzennej, może i tak, a może ci się tylko tak wydaje, bo dla mnie masz za to coś więcej, co nie jeden może Ci zazdrościć, a ja nie wstydzę się być tym pierwszym z nich .emotka
30 sie 17:12
abc: zadanie 2. Prosta laczaca srodki skosnych krawedzi czworoscianu foremnego o krawedzi dlugosci a jest osia walca. Podstawy walca sastyczne do czworoscianu w ich srodkach. Wyznacz objetosc walca.
31 sie 18:01
abc: H(os walca) wyznaczylem jako pierwiastek z 2/3 wysokoci podstawy i polowy wysoosci czworoscianu, a dlugosc promienia mysle, ze bedzie to 1/3 wysokosc walca, skoro jest styczna. Ale wynik sie nie pokrywa z odp.
31 sie 18:02
abc: ref
31 sie 20:05
abc: up
1 wrz 20:08
Bogdan: rysunek Cytuję treść zadania podanego przez abc 31 sierpnia o godz. 18:01. Prosta łącząca środki skośnych krawędzi czworościanu foremnego o krawedzi długosci a jest osią walca. Podstawy walca są styczne do czworościanu w ich środkach. Wyznacz objętość walca. Szkic rozwiązania:
 a3 a 
h =

, w = h2 − (a/2)2 =

, objętość walca V = ...
 2 2 
1 wrz 21:54
abc: Dziek, strasznie latwe to sie teraz wydaje. Teraz sie wkurzylem, ze odswiezalem temat zamiast sprobowac jeszcze raz to zrobic. Dzieki Bogdan jeszcze raz, sprawdzalem wynik jednego zadania w necie i wpadlem na twoj post/rozwiazanie z przed kilku lat. Musze tez pochwalic twoje rysunki, zawsze wszystko z nich widac emotka
1 wrz 23:56
Bogdan: emotka
2 wrz 00:06
Ben Akiba: wszystko już było rzekł Ben Akiba, a co nie było można sobie wyguglać emotka wystarczy wpisać treść zadania w wyszukiwarkę i nie odkrywać na nowo Ameryki emotka
2 wrz 10:08
Anna: Narysuj rzut
6 paź 19:45
Krzysiek: rysunek
6 paź 19:55