matematykaszkolna.pl
Czy podane punkty lezą na jednej prostej? Marimo: Sprawdź czy punkty A(−1,2), B(0,−1) i C(2,−7) leżą na jednej prostej.
5 cze 20:20
AS: Napisz równanie prostej przechodzącej przez punkty A i B a następnie sprawdź czy współrzędne punktu C spełniają to równanie.
5 cze 20:24
Bogdan: współczynnik kierunkowy prostej AB: aAB = ... współczynnik kierunkowy prostej AC: aAC = ... Jeśli aAB = aAC to punkty są współliniowe
5 cze 20:24
Marimo: czy chodzi o ten wzór (x2 − x1)(y − y1)=(y2 − y1)(x − x1) ?
5 cze 20:26
Bogdan:
 y2 − y1 y1 − y2 
a =

albo a =

 x2 − x1 x1 − x2 
5 cze 20:28
pigor: ..., tak to b. dobry sposób : jest to wzór na równanie prostej przez 2 dane punkty, a więc podstaw do niego 2 dowolne punkty, a za (x,y) trzeci z nich, czyli (x2−x1)(y−y1)=(y2−y1)(x−x1) i (x,y)=(x3,y3) i jeśli L= P to wtedy oczywiście leżą , a jeśli ...emotka , no to nie, ...emotka
5 cze 20:43
Eta: Jak "leżą " to znaczy,że coś ....za dużo było π...ki emotka
5 cze 20:46
PW: Drugi sposób to policzyć odległości tych punktów i sprawdzić, czy suma dwóch z nich jest równa trzeciej (warunek współliniowości trzech punktów).
5 cze 20:47
Eta: Na maturze : "czas droższy od pieniędzy" emotka
5 cze 20:49
assdf: czyli jezeli mam obliczone a z tego, to punkt C podkładam pod jaki wzór?
5 cze 20:54
Marimo: a ok, dziekuję emotka
5 cze 20:55
PW: Dlatego liczymy trzy odległości zamiast brnąć w równania prostych, w których łatwo się pomylić? emotka
5 cze 20:55
Bogdan:
 3 9 
aAB =

= −3, aAC =

= −3 = aAB, czyli punkty A, B, C są
 −1 −3 
współliniowe. Który z pokazanych tu sposobów jest najmniej czasochłonny i najprostszy? Czy potrzeba wyznaczać równanie prostej?
5 cze 21:02
Eta: Jasne,że Bogdana Ja też ... tylko tak uczę emotka
5 cze 21:05
PW: Jjjjaaaasne, tylko powiedz, ilu uczniów pamięta tak na 100% jak liczyć współczynnik kierunkowy. A wzór na odległość punktów (prawie) każdy. Ja lubię "powrót do korzeni" − przypomina się przy okazji o aksjomatach
5 cze 21:11
pigor: ... ja ...emotka wolałem z równania prostej przez 2 punkty, bo w pytaniu jest ... "leżą na jednej prostej", a nie czy są współliniowe, co jest czymś więcej , bo mogą wtedy także leżeć na prostych równoległych . ..emotka
5 cze 21:35
PW: No nie, "współliniowe" to "należące do jednej prostej".
5 cze 21:38
Eta: rysunek Prosta p nie zawiera punktu A ( ejjjj π...r emotka
5 cze 21:40