matematykaszkolna.pl
Analiza matematyczna- całka nieoznaczona V.Abel: Cześć emotka PYTANIE ZA 100 PKT ! Dlaczego w całkach nieoznaczonych całkuje się różniczkę, a nie pochodną? Czy czymś to się różni? I pytanie poboczne.. jak rozumieć różniczkę? dy=dx f'x, a raczej jak rozumieć dx? ? ? Bardzo ważne, proszę o jak najbardziej łopatologiczną odpowiedź, bo w literaturze, którą w tej chwili przy sobie mam, jest to dość ambitnie napisane, tj. archaizm+wiedza, której jeszcze nie mam emotka
4 mar 21:05
PW: Napis ∫f(x)dx oznacza dokładnie to samo co ∫f, kiedy mamy do czynienia z funkcją jednej zmiennej x. Przykład
 x x 

dx oznacza to samo co ∫

 x2+1 x2+1 
− symbol dx nie ma żadnego matematycznego sensu w tym wypadku, praktycznie wskazuje na to, że zmienną jest x. Można by było zaniechać jego stosowania przy funkcjach jednej zmiennej. Ponieważ jednak pojawiają się takie całki jak
 1 

 a2−x2 
i można mieć wątpliwość − czy zmienną jest x, czy a, lepiej jest pisać
 1 dx 

dx albo wręcz ∫

.
 a2−x2 a2−x2 
W przypadku funkcji 2 zmiennych, gdy mamy zmienne x i y oznaczenia dx i dy są już istotne, ale nadal tylko informują o zmiennej (czy całkujemy "po x" traktując y jak parametr, czy odwrotnie).
4 mar 21:36
V.Abel: No ok, a powiedz mi jak mam do czynienia z całką, o którą co prawda ju pytałem tu na forum całka z cos2x, to czy wolno mi zrobić taki myk:
 1 1 
cos2x=u czyli pod całką mam ∫u2 du, czyli

u3+C, czyli

(cos)6x +C ...
 3 3 
wynik się różni od tego co tu znalazłem, a różnica nie wychodzi równa stałej? Czy takie rozumowanie jest błędne? Jeżeli tak, dlaczego? Można jednak się bawić, bez różniczek? i czym one właściwie są?
4 mar 21:56
Maslanek: Spodziewam się, że chciałeś podstawić u=cosx
 du 
Ale po zrózniczkowaniu: du=(−sinx) dx ⇒ dx=

.
 −sinx 
Wtedy całka wygląda inaczej emotka
4 mar 21:58
Patryk: eeeee Synek ,Nie ma takiego bicia, co Ty tu ....
4 mar 21:59
V.Abel: Patryk wyhamuj, bo się rozijesz emotka Przecież PW powiedział, że można pisać bez różniczki, więc to nie powinien być błąd?
4 mar 22:06
Patryk: tak tylko napisałem ,nie ze złości. emotka pozdrawiam
4 mar 22:10
Patryk: wg mnie to dx musi być nawet jak go nie ma. podstawowy element całki oznaczonej wiec nieoznaczonej także
4 mar 22:15
Trivial: Patryk, to nie jest żaden "podstawowy element całki oznaczonej" tylko taki zwyczaj. Ale można bez, tak jak np. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82ka_Lebesgue%E2%80%99a#W.C5.82asno.C5.9Bci_i_podstawowe_twierdzenia
4 mar 22:32
C: a ja mam pytanie w fizyce znalazłem wzór
d2x 

czemu d jest do kwadratu i o co z tym chodzi z matematycznego punktu widzenia?
dt2 
 d2sinx 
dajmy na to mam sobie

 5t2 
 dx 
no bo jak bym miał

to jasne co trzeba z tym zrobić.
 dt 
4 mar 22:36
Maslanek: Hmm... Rzeczywiście
4 mar 22:37
C:
 d2sinx 
ups miało być

 d5t2 
4 mar 22:37
Trivial:
dnf 

= f(n)(x)
dxn 
4 mar 22:41
C: aha nie znalem tego wzoru
4 mar 22:42
Trivial: To nie żaden wzór tylko inne oznaczenie tego samego.
4 mar 22:42
PW: No i już np. zastosowanie "metody podstawiania", czyli po prostu liczenia całki z pochodnej funkcji złożonej, nastręcza kłopoty − z powodu oznaczeń.
4 mar 22:50