matematykaszkolna.pl
logika Gosia1: sklep oferuje wafle w cenie 8 i 12 zł. za kilogram. Sprzedawca chce przygotować mieszankę tych wafli w cenie 11 zł. za kilogram. Ile wafli każdego rodzaju powinien zmieszać , aby otrzymać 20 kg. mieszanki?
29 wrz 05:48
Janek191: x − ilość kg wafli w cenie 8 zl / kg 20 − x − ilość wafli w cenie 12 zl / kg Mamy 8*x + 12*( 20 − x) = 11*20 8x + 240 − 12x = 220 240 − 220 = 12 x − 8 x 20 = 4x x = 5 ==== 20 − 5 = 15 ========= Odp. Sprzedawca powinien zmieszać 5 kg wafli w cenie 8 zł / kg i 15 kg wafli w cenie 12 zł / kg aby otrzymać 20 kg mieszanki w cenie 11 zł/ kg.
29 wrz 08:00