matematykaszkolna.pl
prosze o pomoc dominika: Wysokość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa 6 cm . Krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem α=30 stopni . Oblicz objętość i pole powierzchni ostrosłupa.
18 sty 15:17
Janek191: h = 6 cm α = 30o Mamy h / b = sin α = sin 30o = 1/2 6/b = 1/2 ⇒ b = 12 b = 12 cm − długość krawędzi bocznej ostrosłupa ======= Niech x = 0,5 a √2, gdzie a − długość krawędzi podstawy ostrosłupa ( boku kwadratu ) Mamy x2 + h2 = b2 x2 = b2 − h2 = 122 − 62 = 144 − 36 = 108 = 36*3 x = √108 = 6 √3 zatem 0,5 a √2 = 6 √3 / * 2 a √2 = 12 √3 / : √2 a = 6√2*√3 = 6 √6 a = 6 √6 cm − długość krawędzi podstawy ( boku kwadratu ) h1 − wysokość ściany bocznej czyli trójkąta równoramiennego Mamy h12 + ( 0,5 a)2 = b2 h1 2 = b2 − ( 0,5 a)2 = 122 − (3 √6 )2 = 144 − 54 = 90 = 9*10 h1 = √90 = 3 √10 h1 = 3 √10 cm ================== Objętość ostrosłupa V = (1/3) Pp *h = (1/3) a2 * h V = (1/3) *[ 6 √6]2 *6 = (1/3)*216*6 = 432 V = 432 cm3 ============= Pole powierzchni całkowitej Pc = Pp + Pb = a2 + 4*(1/2) a*h1 = a2 + 2a*h1 Pc = 216 + 2* 6√6*3 √10 = 216 + 36*√60 = 216 + 36* √4*15 = = 216 + 72 √15 Pc = [ 216 + 72 √15 ] cm2 ========================
18 sty 17:37