matematykaszkolna.pl
Fizyka Małgosia. : igła magnetyczna nie wychyliła się jeżeli: a) położono ją w pobliżu magnesu, b) zbliżono do niej naelektryzowaną pałeczkę ebonitową c) zmieniono jej położenie względem biegunów ziemskich d) ustawiono ją w pobliżu przewodnika z prądem elektrycznym, równolegle do niego.
15 sty 21:39
Maslanek: Hm... trudne a) na pewno nie − znajduje się w polu magnetycznym, d) na pewno nie − znajduje się w polu elektromagnetycznym. Chociaż też nie do końca . Zależy jak ustawiono by igłę . Ale myslę, że by się ruszyła emotka b) ebonit to chyba izolator, jeśli tak, to występuje różnica potencjałów. Ale też nie płynie przez nią prąd, więc myślę, że tylko zależności elektrostatyczne by były. c) wyindukował by się prąd i zmieniłoby się pole magnetyczne, więc nastąpiła by zmiana raczej. emotka
15 sty 23:15
Gustlik: Maslanku, nie jest trudne, trzeba tylko troszeczkę pomyśleć. Igła magnetyczna to taki mały magnesik, zmienia położenie wtedy, gdy działa na niego inne pole magnetyczne. Żródłem pola magnetycznego moze być np: − magnes trwały (czyli przypadek a), − Ziemia (czyli przypadek c) − przewodnik, zwojnica lub elektromagnes z prądem elektrycznym (czyli przypadek d). Natomiast naelektryzowana pałeczka ebonitowa wytwarza pole elektrostatyczne, a nie magnetyczne. Zatem nie będzie ono oddziaływać na igłę magnetyczną, igła wiec nie wychyli się − czylo odpowiedź b.
16 sty 00:59