matematykaszkolna.pl
Naszkicuj wykres funkcji g ja nie wiem: rysunekNaszkicuj wykres funkcji g, która każdej wartości parametru m∊<−5; 7> przyporządkowuje liczbę rozwiązań równania f(x) = m. czy może mi ktos to wytłumaczyć, w ogóle nie rozumiem tego typu zadań
14 lis 09:10
ja nie wiem: Przedyskutuj liczbę rozwiązań równania px2+px+0,5=0 w zależności od wartości parametru p, a następnie naszkicuj wykres funkcji f, która każdej wartości parametru p przyporządkowuje liczbę rozwiązań tego równania.
14 lis 09:22
ja nie wiem: czy pomożecie mi to zrozumieć
14 lis 09:23
aniabb: jak wrócę ze śniadania i nikt się wczesniej nie ulituje
14 lis 09:25
ja nie wiem: dzięki dzięki ufff
14 lis 09:25
Kejt: Δ > 0 dwa rozwiązania Δ = 0 jedno rozwiązanie Δ < 0 brak rozwiązań rzeczywistych masz te trzy opcje do policzenia dla 'p' + jeszcze chyba będzie p=0 → brak rozwiązań − równanie sprzeczne Δ=p2−4*p*0,5
14 lis 09:26
Artur_z_miasta_Neptuna: pierwsze zadanie ... masz narysowaną funkcję bierzesz linijkę do dłoni, ustawiasz równolegle do osi OX i poruszasz nią do góry i do dołu ... i sprawdzasz ile jest punktów wspólnych wykresu z linijką dla danego położenia linijki i tak ... gdy linijka jest na poziomie (−,−2) to nie ma żadnego punktu wspólnego ... stąd dla m∊(−,−2) brak rozwiązań dla m∊<−2,−1) będzie jeden punkt dla m=−1 będą dwa dla m∊(−1,3) będą trzy ... dokończ
14 lis 09:27
krystek: To sa dwa odrębne zad?
14 lis 09:27
Artur_z_miasta_Neptuna: tak ... to są dwa odrębne zadania
14 lis 09:30
ja nie wiem: tak 2 odrębne
14 lis 09:30
ja nie wiem: A takie zadanie Wyznacz te wartosci parametru m, dla których równanie x2 +mx +9= O ma dwa rozwiazania mniejsze od −1. 2 rózne ma gdy Δ>0 oba mniejsze od −1 więc x1<−1 i x2<−1
14 lis 09:40
Artur_z_miasta_Neptuna: tak ... ale Ty nie wyznaczysz 'ładnych' postaci miejsc zerowych x1 i x2 musisz 'kombinować' ze wzorów Viete'a kiedy zapewnisz sobie, że x1<−1 i x2<−1 na pewno x1+x2 < −2 (logiczne) na pewno x1*x2 > 0 (iloczyn dwóch ujemnych daje dodatnią −− tak samo jak iliczyn dwóch dodatnich, ale ich suma nie może być ujemna) w ten sposób masz zapewnione, ze będa dwa ujemne pierwiastki i przynajmniej jeden z nich będzie mniejszy od −1 a jak zrobić aby oba na pewno były mniejsze od −1 pokombinuj chwilkę −−− jeżeli nie będziesz miał pomysłu, to postaram się Ciebie naprowadzić (oczywiście − wykorzystując wzory viete'a masz sobie ten warunek zapewnić)
14 lis 10:07
Artur_z_miasta_Neptuna: można też by spróbować inaczej ... (wykorzystanie pozycji wierzchołka i różnicy pierwiastków) ale to może później
14 lis 10:13