matematykaszkolna.pl
Pomóżcie! Andrzej: Jeden kilogram truskawek kosztuje t złotych, a jeden kilogram czereśni jest o 1,50zł droższy. Kupiono pięć kilogramów truskawek oraz pewną ilość czereśni. Ile kupiono kilogramów czereśni skoro za zakupy zapłacono 20zł? Z góry dziękuje
9 maj 14:09
lisek: t − cena kilograma truskawek, t>0 t+1,5 − cena kilograma czereśni x − ilość czereśni 5t+x(t+1,5)=20
 20−5t 27,5 
x=

=

−5
 t+1,5 t+1,5 
9 maj 14:24
Mloda: I co dalej
9 wrz 19:12
Mloda: POMOŻCIE
9 wrz 19:17
agata: x to wynik, t jest jako dana w zadaniu. jest za malo danych zeby obliczyc cos wiecej
10 wrz 00:40
AROB: Tak, Agata ma rację. Wynik musi być wyrażony za pomocą liczby t, danej w zadaniu. Jedynie można końcowy wynik zapisać nieco prościej, w jednym ułamku:
 27,5−5(t+1,5) 27,5−5t−7,5 20−5t 
x =

=

=

 t+1,5 t+1,5 t+1,5 
10 wrz 00:50