matematykaszkolna.pl
zbiory szklanka: Pani Ula za k pączków zapłaciła p złotych .Pani Krysia w tym samym sklepie za n takich pączków zapłaciła
 np 
A.

 k  
 kp 
B.

 n 
 np 
C

 k+n  
 nk 
D.

 p  
Prosił bym o wytłumaczenie
8 wrz 16:17
Buuu: I sposób: Układamy proporcję: k −−− p n −−− x x = npk II sposób: Cena za "ponczek":
 p 
a =

 k 
Wartość zakupów to ilość pączków razy cena:
 p np 
x = n*

=

 k k 
8 wrz 16:40
szklanka: Dzięki bardzo Buuu
8 wrz 16:48
pigor: liczba pączków i ich cena to wielkości wprost proporcjonalne, więc ich iloraz jest stały : kp = nx ⇔ kx = pn ⇔ x = pk n = cena 1 pączka razy ich liczba . ... emotka
8 wrz 16:56