matematykaszkolna.pl
fizyka- prąd stały. proszę o pomoc monola94: Bardzo proszę o rozwiązanie tych zadań z fizyki, bo inaczej nie zdam... Wiem, że to forum matematyczne, ale nie wiem już gdzie szukać pomocy. (potrzebuję do niedzieli wieczorem) Zad. 1. Oblicz, jakie jest natężenie prądu płynącego przez spiralę suszarki do włosów podłączonej do napięcia U=220 V, której moc wynosi P=400 W. Oblicz opór elektryczny włączonej spirali. Zad. 2. Woltomierz może mierzyć maksymalne napięcie U=15 V i wtedy płynie przez niego prąd o natężeniu I=30 mA. Jaki opornik należy włączyć szeregowo z woltomierzem, aby można było nim mierzyć napięcie do U1=150 V ? Zad. 3. Nominalne parametry dwu żarówek wynoszą P1=60 W, U1=220 V i P2=100 W, U2=220 V. Oblicz moc każdej z nich, jeśli zostaną połączone szeregowo i zasilane ze źródła o napięciu U=220 V.
31 mar 01:16
Gustlik:
 P 400 
ad 1) P=UI ⇒ I=

=

=1,81 A
 U 220 
ad 2) Łączymy opornik dodatkowy szeregowo, żeby "zbić" napięcie na woltomierzu ze 150 V do 15 V − "nadmiar" napięcia odłoży się na oporniku. Czyli:
 UV UV 15 
I=

⇒ RV=

=

=500 Ω
 RV I 0,03 
 U1 
I=

/*(RV+Rd)
 RV+Rd 
I(RV+Rd)=U1 /:I
 U1 
RV+Rd=

 I 
 U1 150 
Rd=

−RV=

−500=5000−500=4500 Ω
 I 0,03 
ad 3) Liczę opory obu żarówek (zakładam, że opór ich jest stały):
 U U2 U2 
P=UI=U*

=

⇒R=

 R R P 
 2202 
R1=

=807 Ω
 60 
 2202 
R2=

=484 Ω
 100 
Rcał=807+484=1291 Ω
 U 220 
I=

=

=0,17 A
 Rcał 1291 
Spadki napięć na żarówkach: U1=IR1=0,17*807=137,19 V U2=IR2=0,17*484=82,28 V P1=U1I=137,19*0,17=23,3 W P2=U2I=82,28*0,17=14 W.
31 mar 02:01