matematykaszkolna.pl
Ciągi Paweł: Za trzy płyty, których ceny tworzą ciąg geometryczny zapłacono 142.50 zł. Najdroższa z nich kosztowała o 7.5zł mniej niż dwie pozostałe razem. Oblicz ile kosztowała każda z płyt. zrobiłem to zadanie ale ceny płyt wyszły mi niewymierne
12 mar 20:27
Paweł:
12 mar 20:53
Eta: x,y,z −−−− ceny płyt x,y,z>0 i z −−− cena najdroższej to: y2=x*z z treści zadania: x+y+z= 142,50 i x+y= z −7,5 rozwiązując ten układ trzech równań otrzymujemy x= 30 zł y= 45 zł z= 67,50 zł
12 mar 20:54
Eta: sorry poprawiam chochlika x+y= z + 7,5 No to "lecimy" z 2/ i 3/ mamy: 2z= 135 ⇒ z= 67,50 to: x+y= 75 i y2= 67,5 x y2= 67,5(75−y) teraz dokończ...............
12 mar 21:02
Paweł:
x+y+z=142.5  
x+y=z−7.5
x+y+z=142.5  
x+y−z=−7.5
x+y+z=142.5  
−x−y+z=7.5
2z=150 z=75 coś mi nie wychodzi emotka
12 mar 21:03
Eta: A teraz ? emotka
12 mar 21:04
Paweł: Eta dzięki też się pomyliłem w tym co ty emotka
12 mar 21:06
Eta: Ja się nie pomyliłam ( pomyłkowo na klawiaturze wybiłam minus
12 mar 21:10
Paweł: spokojnie każdy się może pomylić (nawet ty) emotka ale rozumiem, dzięki jeszcze raz
12 mar 21:16