matematykaszkolna.pl
sinα+cosα=2/p{3}. Określ w której ćwiartce leży kąt α. Pomoże ktoś :( qloiv: O kącie α wiadomo że sinα+cosα=2/3. a) określi w której ćwiartce leży kąt α. doszłam że sin2α=− 1/6 i nie wiem jak to określićemotka b) oblicz sinα−cosα c) wyznaczyć tgα
8 sty 12:44
qloiv: Pomożecie? bo się kompletnie zagubiłam
8 sty 13:05
ICSP: niech zgadnę Podniosłeś/aś obustronnie do kwadratu ?
8 sty 13:08
qloiv: podniosłamemotka no i potem otrzymalam ze 2sin2α +1 = 4/3 no i potem przeniosłam 1 i podzielilam przez 2 i wychodzi mi wlasnie ze sin2α= − 1/6 ale nie potrafie okreslic ktora to cwiartka.
8 sty 13:28
ICSP: To przenieś jeszcze raz emotka
 2 
P.S. Gdyby było coś takiego : sinα + cosα = −

to też byś podnosiła do kwadratu?
 3 
8 sty 13:29
qloiv: yyyy.. zależy jakiej odpowiedzi oczekujesz nie no pewnie tez bym podniosłaemotka ale co teraz mam jeszcze raz przenieść?emotkaw którym momencie?
8 sty 13:34
ICSP:
 4 
2sin2α + 1 =

 3 
rozwiąż to jeszcze raz
8 sty 13:34
qloiv: ale ty mnie zmuszasz do myśleniaemotka nie oczekuj zbyt wiele bo siedze jeszcze nad fizyką i się męczę... no dobra wyszło sin2α=1/6 . o to chodziło?emotka chyba ze chcesz żebym za 1 podstawiła z jedynki trygonometrycznej?
8 sty 13:38
ICSP: Nie teraz jest dobrze Zresztą i tka nam się to do niczego nie przyda ale lubisz liczyc Po pierwsze pokaże ci twój błąd : rozpatrzmy dwa równania :
 2 
sinx + cosx =

 3 
 2 
sinx + cosx = −

 3 
po podniesieniu ich do kwadratu otrzymujemy :
 4 
1 + sin2α =

 3 
 4 
1 + sin2α =

 3 
co jest identyczne. Czyli dla dla jedneko kąta funkcja przyjmuje dwa wartości Watpie (przyczytaj o definicji funkcji dla gimnazjum) sinx + cosx = U{2}{3 po przekształceniach :
 π 2 
2(sinx +

) =

 4 3 
teraz się mierz. Ćwiartka I oraz II
8 sty 13:43
ICSP: tak w ogóle : (sinx + cosx)2 = 1 + sin2x bez tej dwójki przed sinusem podwojonego kata.
8 sty 13:44
qloiv: defnicja funkcji dla gimnazjum? boze jestem w liceum i tego nie potrafie zrobic masakra. zagubilam sie totalnie. chyba nie potrafie dzisiaj myslec czekaj to jak zamienie ze sinx+cosx= sinx+ cos(90−x) − to wtedy mam wzor na sume sinusów i go stosuje? tylko ze znowu bede miala sinus i cosinus. moze lepiej wzor na sume cosinusow? namieszalam, wiem i przepraszam emotka
8 sty 13:51
qloiv: ICSP: tak w ogóle : (sinx + cosx)2 = 1 + sin2x bez tej dwójki przed sinusem podwojonego kata. faktycznie. ale gapa ze mnie.
8 sty 13:53
ICSP: to jedna z podstawowych zamian. Nie musisz umieć jej wyprowadzać wystarczy że ją znasz.
8 sty 13:53
qloiv: ale dalej nie wiem skąd to 2(sinx+pi/4) ....
8 sty 13:57
ICSP:
 π 
mówię Musisz wiedzieć ze sinx + cosx = 2(sinx +

. Nie musisz wiedzieć jak to się
 4 
wyprowadza. To jedna z podstawowych zależności.
8 sty 13:58
qloiv: mowisz a ja nie slucham...emotka przepraszam. nie wiedziałam o takiej zależności! no i potem mam podzielic przez 2 obie strony?
8 sty 14:00
ICSP: tak.
8 sty 14:13
qloiv: ale co mi da informacja ze sinx+pi/4=2/6 ? p.s. chyba cie juz mecze swoja niewiedzą
8 sty 14:14
ICSP:
 π 
ile wynosi sinus z

?
 4 
8 sty 14:17
qloiv: 2/2
8 sty 14:18
ICSP: wstaw i oblicz wartość sinusa.
8 sty 14:20
qloiv: dobra, jednak nie wiem nic dalej. ale spoko. emotka chyba ciezko mi zrozumiec tak przez komputer musze kogos poprosic w szkole o wytlumaczenie Dzięki za poświęcony czas! i chęci emotka
8 sty 14:24
ICSP: no powiedz ile ci wyszło emotka Nie musi być ładny wynik.
8 sty 14:29
qloiv: sinx=(2−3)/6 po usunieciu wymiernosci sinx= (26−32)/6 . tylko czy mozna tak za pi/4 pisać od razu 2/2 ? to mnie zastanawiało przeciez tam jest sinx+pi/4 a nie sin(pi/4).. to mnie zdziwilo
8 sty 14:33
ICSP:
 2 − 3 
można. Masz wartość sinusa: sinx =

 6 
Jaki jest? Dodatni czy ujemny. Jeśli dodatni to w jakich ćwiartkach sinus jest dodatni jeśli ujemny to w jakich ćwiartkach sinus jest ujemny? Koniec.
8 sty 14:43
qloiv: i to tyle? nie trzeba tego liczyc jakos dokladniej. uff... no to wynik będzie dodatni więc jest to I i II ćwiartka! emotka to chociaż część zadania juz mam emotka z reszta sobie powinnam poradzić. Dziękujęemotka
8 sty 14:45
qloiv: emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<brawo >emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<braw o>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<bra wo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<br awo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<b rawo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka< brawo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<brawo >emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<braw o>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<bra wo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<br awo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka<b rawo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka< brawo>emotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotkaemotka emotkaemotkaemotkaemotkaemotka
8 sty 14:50