matematykaszkolna.pl
a asia: obecnie cena 1 kg cukru kosztuje o 3 zł 20 gr wiecej niz kilka lat temu . wowczas za kwote rowna 225 zł mozna bylo kupic o 80 kg wiecej cukru niz obecnie. ile kosztuje 1 kg cukru obecnie
30 gru 17:57
asia:
31 gru 12:21
dero2005: oznaczamy: x − cena cukru przed laty x + 3,2 − cena cukru obecna y − ilość cukru, którą można było kupić przed laty y − 80 − ilość cukru, którą można kupić obecnie
(x + 3,2)(y − 80) = 250 
x*y = 250
zał: x>0 y>0 rozwiązujemy układ równań
 225 
x =

 y 
(225y + 3,2)(y−80) = 225 224 − 18000y + 3,2y − 256 = 225 |*y 225y − 18000 + 3,2 y2 − 256y = 225 y 3,2y2 − 256y − 18000 = 0 Δ = 295936 Δ = 544
 −b−Δ 
y1 =

= −45 → odrzucamy
 2a 
 −b+Δ 
y2 =

= 125
 2a 
 225 
x =

= 1,8
 125 
x + 3,2 = 1,8 + 3,2 = 5 zł odp Obecna cena cukru wynosi 5 zł ( zdecydowanie za wysoka) emotka
31 gru 13:25
dero2005: wkradł sie mały błąd przy przepisywaniu, powinno być
(x + 3,2)(y − 80) = 225 
x*y = 225
31 gru 13:27