matematykaszkolna.pl
proszę o policzenie krok po kroku natiii0900: 1. Długość każdej krawędzi ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest róna 6cm. Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa. 2. Oblicz pole powierzchni całkowitej i objętość stożka (z dokładnością do całości), w którym kąt rozwarcia ma 70(stopni), a wysokość jest równa 10. 3. Do garnka o średnicy 18cm nalano wody, a następnie wrzucono brzoskwinię o średnicy 6cm. O ile centymetrów podniósł się poziom wody w garnku ? Przyjmujemy, ze brzoskwinia jest kulą i zanurzyła się całkowicie, oraz że z garnka nie wylała się ani kropla wody. 4. Podstawą graniastosłupa prostego jest trapez prostokątny, którego podstawy mają długość 3cm i 8cm. Krótsza przekątna graniastosłupa jest równa 12 cm i tworzy z płaszczyzną podstawy kąt 30(stopni). Oblicz objętość tego graniastosłupa.
14 gru 16:19
dero2005: rysunek a = l = 6 I2 = (a2)2 + hs2 62 = 32 + hs2 36 − 9 = hs2 hs2 = 27 hs = √27 = 3√3 h2 = hs2 − (a2)2 h2 = (3√3)2 − 32 h2 = 27 − 9 = 18 h = √18 = 3√2 Pb = 2*a*hs = 2*6*3√3 = 36√3 Pp = a2 = 62 = 36 Pc = Pb + Pp = 36(1+√3) cm2 V = 13Pp*h = 13*36*3√2 = 36√2 cm3
14 gru 17:05
dero2005: rysunek h = 10
r 

= tg 35o = 0,7002
h 
r = h* 0,7002 = 10*0,7002 = 7 z pitagorasa l2 = h2 + r2 = 102 + 72 = 100 + 49 = 149 l = √149 Pc = πr(r+l) = π*7(7+√149) = 49π + 7π√149 = 422,37 = 422 [j2] V = 13πr2*h = 13π*72*10 = 512,86 = 513 [j3]
14 gru 18:32
dero2005: Objętość brzoskwini r = 3 cm → pormień brzoskwini
 4 4 
Vk =

πr3 =

π33 = 36π
 3 3 
 Vk 36π 4 
h =

=

=

cm podniósł się pozim wody w garnku,
 πR2 π*92 9 
gdzie R = 9, promień garnka
14 gru 19:02
dero2005: rysunek a = 8 cm b = 3 cm D = 12 cm liczymy przekątną podstawy d
d √3 

= cos 30o =

D 2 
 √3 √3 
d = D*

= 12

= 6√3 cm
 2 2 
liczymy wysokość podstawy h z pitagorasa h = √d2 − b2 = √(6√3)2 − 32 = √108 − 9 = √99 = 3√11 cm liczymy pole podstawy
 a+b 8+3 33 
Pp =

*h =

*3√11 =

√11 cm2
 2 2 2 
liczymy wysokość graniastosłupa H z pitagorasa H = √D − d2 = √122 − (6√3)2 = √144 − 108 = √36 = 6 cm liczymy objętość
 33 
V = Pp*H =

√11*6 = 99√11 cm3
 2 
14 gru 19:35