matematykaszkolna.pl
pomoże ktoś to wgl zrozumieć? ktoś: Siedem osób, które oznaczymy literami A, B, C, D, E, F, G, ma zająć siedem sąsiednich miejsc w jednym rzędzie w kinie. Na ile sposobów mogą one usiąść, tak aby : − osoby D E siedziały obok siebie w podanym porządku − osoby D E siedziały obok siebie w dowolnym porządku − osoby A B C siedziały obok siebie w podanym porządku − osoby A B C siedziały obok siebie w dowolnym porządku − między osobami F G siedziały tylko dwie osoby − między osobami F G siedziały co najmniej cztery osoby?
7 gru 20:55
rumpek: te "−" to są tak jakby: a) osoby D E siedziały obok siebie w podanym porządku b) osoby D E siedziały obok siebie w dowolnym porządku c) osoby A B C siedziały obok siebie w podanym porządku d) osoby A B C siedziały obok siebie w dowolnym porządku e) między osobami F G siedziały tylko dwie osoby f) między osobami F G siedziały co najmniej cztery osoby?
7 gru 21:05
ktoś: sory zapomniałam zrobić podpunktów, zrobiłam c) i d), ale a),b),e) i f) niezbyt ogarniam
7 gru 21:07
rumpek: Nie mam dużo czasu więc napisze szybko: a) DE−−−−− 1o DE−−−−− 2o −DE−−−− 3o −−DE−−− 4o −−−DE−− 5o −−−−DE− 6o −−−−−DE i tutaj mają być w podanej kolejności czyli nie bedzie 2! jak w podpunkcie b) 1 * 5! * 6 (możliwość ustawienia osób DE * możliwość ustawienia innych osób * ilość przypadków) = 6! = 720 b) żeby siedziały w dowolnym porządku to kilka przypadków: 1o DE−−−−− 2o −DE−−−− 3o −−DE−−− 4o −−−DE−− 5o −−−−DE− 6o −−−−−DE osoby DE mogę wybrać na 2! (bo zmiennie) oraz pozostałe 5! a ponadto * 6 (bo 6 może być ustawień) 2! * 5! * 6 = 2 * 720 = ... Tak samo robisz resztę c) 1o A B C − − − − 2o − A B C − − − 3o − − A B C − − 4o − − − A B C − 5o − − − − A B C 1 * 5! * 5 = 120 * 5 = ... (zasada jak wyżej) d) 1o A B C − − − − 2o − A B C − − − 3o − − A B C − − 4o − − − A B C − 5o − − − − A B C 3! * 5! * 5 = 30 * 120 = ... Resztę już chyba zrobisz emotka
7 gru 21:12
ktoś: tak, dzięki wielkie emotka
7 gru 21:14
krystek: DE _ DE DE i dale dokończ dotyczt to a)
7 gru 21:14
rumpek: emotka
7 gru 21:15
Eta: emotka emotka
7 gru 21:16
Józefa:
22 lip 14:18
o nie: omg nieznany światu brat bliźniak krecika
22 lip 14:19
daras: AD 2011
22 lip 14:19
:): Na ile sposobów możemy powiesić na ścianie 8 obrazów tak, aby: a) Dwa najtańsze nie sąsiadywały ze sobą (zakładamy, że każdy obraz ma inną cenb) Trzy najdroższe wisiały po kolei, zaczynając od najdroższego i patrząc od lewej
7 gru 14:43